BRATISLAVA. Podpredseda SaS a bývalý šéf rezortu obrany Ľubomír Galko a predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka žiadajú ministra obrany Petra Gajdoša (nominant SNS) o absolútne odtajnenie nákupu bojových obrnených vozidiel 4x4 a 8x8 pre slovenskú armádu.
Opozícia rovnako požaduje zrealizovanie transparentnej medzinárodnej súťaže. Oznámili to na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave.
Zmluvy pokladajú za škandál
"Vyzývame ministra obrany, aby zverejnil, akým spôsobom jeho ministerstvo vybralo fínskeho partnera a jeho vozidlá Patria v kombinácii so slovenskými firmami, ako prebiehal tento výber a aké boli konkurenčné ponuky," povedal Galko.

Opozícia pokladá za škandál, že zmluvy s fínskou stranou týkajúce sa dodávok obrnených vozidiel podpísal rezort obrany bez toho, aby o tom vopred informovalo verejnosť.
"Bez toho, aby mu to schválila vláda, bez vedomia premiéra Roberta Fica (Smer) a Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť a bez vedomia najvyššieho veliteľa ozbrojených síl - prezidenta SR Andreja Kisku," podotkol podpredseda SaS.
Protest proti vývoju nového vozidla
Zároveň vyslovil protest proti vývoju nového obrneného vozidla spôsobom, akým bol predstavený.
SaS a OĽaNO požadujú okamžité zastavenie tohto obchodu a zrealizovanie transparentnej medzinárodnej súťaže, kde jednou z podmienok bude zapojenie slovenských firiem takým spôsobom, že všetky dostanú šancu sa o zákazky aspoň uchádzať a nebudú vyberané len "privilegované slovenské firmy".

Opozícia chce, aby ministerstvo obrany rokovalo so Združením bezpečnostného a obranného priemyslu SR.
"Žiadame o zverejnenie kapacít, ktorými slovenské firmy disponujú. Chceme poznať, čo vedia reálne poskytnúť. Či môžu dodávať napríklad zbraňové veže, komunikačnú techniku či servis. Takúto súťaž žiadame uskutočniť aj pre vozidlá 8x8 aj pre vozidlá 4x4," povedal Galko s tým, že sú za absolútne odtajnenie celého obchodu.
Téme sa chcú venovať na zasadnutí výboru
Vašečka informoval, že tejto téme sa chcú venovať aj na zasadnutí parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
"My požiadame, aby sa do programu tohto riadneho výboru zaradil bod - informácia ministra obrany o týchto pripravovaných obchodoch. Ak nebude tomu vyhovené, budeme žiadať na túto tému zvolať mimoriadny výbor," podotkol.
Minister obrany v piatok (10.11.) informoval, že slová o netransparentnosti nákupu bojových obrnených vozidiel pre slovenskú armádu nie sú pravdivé.

Zároveň zdôraznil, že do výroby a vývoja týchto vozidiel má byť v čo najvyššej možnej miere zapojený slovenský obranný priemysel. Gajdoš upozornil, že utajenie materiálu na stupeň "VYHRADENÉ", nie je výmyslom jeho ministerstva.
Tvrdí, že taká bola dohoda partnerov a o utajení hovorí aj nariadenie ministra obrany.
Rezort obrany predložil v máji tohto roka na rokovanie kabinetu materiál, v zmysle ktorého by Ozbrojené sily (OS) SR mali do roku 2029 získať 81 bojových obrnených vozidiel 8×8 a 404 viacúčelových vozidiel 4×4. Hodnota zákazky sa odhaduje na 1,2 miliardy eur.
Ministerstvo: Galko spôsobil medzinárodnú hanbu
Ministerstvo obrany (MO) SR odmieta, aby bola bezpečnosť Slovenska predmetom politického súboja a vytĺkania kapitálu zo strany opozície. MO to uviedlo v písomnom stanovisku v reakcii na výzvu SaS a OĽaNO.
Bývalý šéf rezortu obrany a podpredseda SaS Ľubomír Galko nemá podľa súčasného vedenia ministerstva morálne právo na kritiku súčasného rezortu, odkazuje tlačový odbor MO SR.
Ten tvrdí, že po Galkovi ostalo v rezorte obrany "viac škody ako osohu a vojakom po ňom nezostalo nič len medzinárodná hanba po škandále odpočúvania a žiadny výstroj ani nová technika".
"MO SR všetky ďalšie informácie k procesu obstarania bojových vozidiel 8x8 a 4x4 poskytne v stredu (15.11.) po rokovaní vlády, považuje za dôležité, aby bola verejnosť o transparentnosti celého procesu informovaná," povedala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.
Minister obrany Peter Gajdoš bude o projekte tiež informovať poslancov parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
Capáková poukázala na to, že hoci má Galko "plné ústa transparentnosti a dodržiavania zákonov", doteraz nevysvetlil, prečo predal funkčné samopaly v priemere po deväť eur za kus, pričom nové zbrane tohto typu stoja v priemere 3000 eur a viac za jeden kus.
"A navyše ozbrojené sily musia dnes na úkor inej modernizácie nakupovať náhradné dielce, ktoré sú niekoľkonásobne drahšie ako cena jedného kusa, ktorú zobchodoval pán Galko," dodala.