Prečo na Slovensku od roku 1990 narástol objem ťažby dreva?
„Objem úmyselnej ťažby sa počíta na základe objemu dreva, ktoré v ňom pribudne. Vypočíta sa, koľko dreva by prirástlo za desať rokov v daných lesných porastoch a objem ťažby nesmie tento prírastok prekročiť.
Iné to je, keď vznikajú kalamity a robia sa takzvané náhodné ťažby. Objem ťažby nenarastá plánovanou ťažbou, ale kalamitnou.“

Ako?
„Nejaký škodlivý činiteľ, hmyz, vietor alebo sneh, lesy likviduje. Lesníci sú zo zákona povinní poškodené a uhynuté stromy z lesa ťažiť. Tým sa dosiahne, aby sa škodcovia nešírili ďalej. Objem kalamít sa za posledné roky zvyšuje.
Prečo sa hmyz premnožuje, je už otázka pre iných ľudí, ale pôsobenie škodlivých činiteľov je čoraz väčšie. Preto sa ťaží viac dreva z lesa.“
Nezneužíva sa inštitút náhodnej ťažby?
„To sa ťažko dokazuje. Neviem, či to niekto zneužíva, ale ak áno, porušuje tým zákon. Obhospodarovateľ lesa je povinný spracovať náhodnú ťažbu, okrem piateho stupňa ochrany v chránených územiach, kde na to ešte treba povolenie.“

Môžu sa pri náhodnej ťažbe rúbať aj zdravé stromy?
„V žiadnom prípade. Môžu sa ťažiť len tie, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené, či už vetrom, snehom, hmyzom a podobne.
Strom môže byť ešte zelený, ale profesionálni lesníci vedia rozoznať, že je strom napadnutý. Chrobáky sa v ňom množia a môžu napadnúť ostatné zdravé stromy, vtedy ho treba zobrať preč. Ale zdravé stromy musia zostať stáť na mieste.“
Kontroluje niekto dodržiavanie týchto pravidiel?