BRATISLAVA/ZVOLEN/BÁTOVCE. V Bratislave budú po deviatykrát v rámci Stredoeurópskeho fóra 2017 diskutovať svetoví spisovatelia, filozofi, sociológovia aj historici.
Témami budú "Ako sa z dobrého človeka stane zlý. Ako sa zo slušnej spoločnosti neľudská. A naopak, ako sa zo šialenej spoločnosti môže znovu stať normálna."
Výstava fotografií aj premietanie filmu
Stredoeurópske fórum sa začne v piatok 17. novembra v Starej tržnici so štyrmi mužmi roku 1989 - Adamom Michnikom, Mirom Kusým, Miklósom Harasztim a Karlom Schwarzenbergom.
Anna Neistat, reportérka a riaditeľka Amnesty International pre globálny výskum, otvorí v Starej tržnici výstavu fotografií historického aj aktuálneho policajného násilia v rôznach častiach sveta vrátane novembrových z pražských ulíc roku 1989 i slovenskej Moldavy nad Bodvou.
V sobotu 18. premietnu dokument s Annou Neistat, E-Team, ocenený na známom festivale nezávislých textov Sundance.
Program bude pokračovať diskusiou s Novozélanďanom pôsobiacim v Oxforde, Maxom Harrisom. O tom, ako to vidia budúcnosť politiky, budú debatovať ekonóm Tomáš Sedláček, spisovateľka Slavenka Drakulič a politológ Ivan Krastev.
Na tému Svet podľa Googlu prídu diskutovať nemecký spisovateľ Roman Koidl, brazíslko-fínsky open source hacker a bloger André Staltz a taliansky sociológ Vincenzo Susca. A tiež český psychiater a spisovateľ Radkin Honzák.
Program aj vo Zvolene a Bátovciach
V nedeľu vystúpi na fóre - po prvý raz na Slovensku - svetový izraelský filozof Avishai Margalit.
Na tému, ako sa z dobrého človeka stane zlý a ako môžeme sami sebe zabrániť stať sa zlými, budú hovoriť historici Keith Lowe, nemecký historik Philip Ther a uzbecký spisovateľ Hamid Izmajlov a arabská nemecká spisovateľka Rasha Khayat.
V pondelok 20. novembra sa publiku prihovorí ruská spisovateľka Ľudmila Ulická.
Fórum zavíta okrem Bratislavy aj do Zvolena a Bátoviec. Vo Zvolene budú v sobotu debatovať Iveta Radičová, Adam Michnik, Andrzej Jagodzinski, Martin M. Šimečka a Michal Havran. V utorok 22. novembra sa zasa Bátovciach v uskutoční workshop holandského spisovateľa Chrisa Keulemansa.

Beata
Balogová
