BRATISLAVA. Prvý, kto porušil vyhlásenie troch ústavných činiteľov z 23. októbra 2017 k slovenskej zahraničnej politike, je predseda parlamentu Andrej Danko, informovali členovia strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík, Ľubomír Galko a Jana Kiššová.
"Spolu s prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Robertom Ficom sa zaviazal "dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenskej republiky a spoločne prijatých rozhodnutí v rámci Európskej únie a NATO," uviedli zástupcovia SaS.
Dankove vedomie na úrovni 19. storočia
“Odporúčame vládnej koalícii, aby zahraničné cesty predsedu parlamentu Andreja Danka obmedzila na minimum.
„
Podľa Sas, ubmisívne postoje, ktoré Andrej Danko predviedol na návšteve Ruska, pripomínajú vazalský slogan československých komunistov.
"So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak" a sú v priamom protiklade s uvedenou deklaráciou. Dankove výroky, adresované ruským partnerom, že "chápeme vás ako priateľa a dostali sme dar od boha rozvíjať náš slovanský svet," dokazujú, že jeho vedomie je na úrovni naivného panslavizmu na úrovni 19. storočia a je celkom mimo reality," upozorňuje SaS.

"Predseda parlamentu Andrej Danko je ústavný činiteľ, nezastupuje len svoju pomýlenú myseľ a SNS, ale všetkých občanov Slovenskej republiky. Je povinný držať sa oficiálnej línie slovenskej zahraničnej politiky a vlastných záväzkov, ktoré v tejto oblasti dobrovoľne prijal," znie stanovisko SaS.
"Odporúčame vládnej koalícii, aby zahraničné cesty predsedu parlamentu Andreja Danka obmedzila na minimum. Slovenskú zahraničnú politiku musia reprezentovať politici, ktorí neulietajú na jednu alebo druhú stranu; sledujú záujmy občanov na Slovensku a majú triezvy pohľad na Rusko i Európsku úniu.," dodáva opozičná SaS.
Nekomplexná ochrana pralesov v Karpatoch
Sloboda a Solidarita sa vyjadrila aj k opatreniu vlády SR ohľadom vyššej ochrany lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát.
Tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová uviedla, že súbor opatrení nie je komplexný.
"Vláda SR opäť prijíma dôležité opatrenia len naoko, čo sa aktuálne ukazuje v prípade unikátnych slovenských pralesov. Pokiaľ sa nezačnú projekty riešiť poriadne a budú sa schvaľovať len aby boli, naša účasť v prestížnych zoznamoch bude napokon tiež len naoko a čo je najhoršie, nakrátko,“ uviedla vo vyhlásení.

Výbor svetového dedičstva UNESCO v júli vyzval Slovensko, aby do februára budúceho roka definitívne určilo hranice lokality a jej nárazníkovej zóny, zaistilo ochranu pred ťažbou dreva a lovom zveri, dopracovalo integrovaný manažmentový plán a podporilo udržateľný cestovný ruch.
„Vláda síce zareagovala rýchlo a schválila materiál, ktorý sa volá Komplexný návrh opatrení, záplatu však šila horúcou ihlou. A tak to aj vyzerá," konštatovala Zemanová.
Schválenému návrhu podľa nej chýbajú akékoľvek konkrétne opatrenia, analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy a vplyvy na životné prostredie.
Zemanová pripomenula, že obsah navyše nebol prekonzultovaný s dotknutými župami, hoci problematika cestovného ruchu spadá priamo do ich kompetencií. Chýbajú jej aj vyjadrenia vlastníkov či akákoľvek ucelená stratégia pre rozvoj v regióne.
SaS preto žiada vládu, aby verejnosť informovala o bezodkladnej úlohe zastaviť ťažbu v danom území a aby do realizácie úloh v cestovnom ruchu zakomponovala aj príslušné samosprávne kraje.