„Kde je?“ začuduje sa Patrik Sopóci, keď prechádza okolo poličky a nesie kávu. Cez víkend tam ešte bola.
„Kto?“ reaguje kolega.
„Veď čajka.“
„Čo? Ona tu nie je?“
„No nie. Buď si niekto robí vtipy, alebo...,“ na chvíľu sa odmlčí a vystrašene pokračuje, „nám ju ukradli.“
Niečo tu smrdí
Je pondelok ráno a do Axiomy si prichádzajú doplniť kofeín rôznorodé skupiny bratislavského kultúrneho života. Pri jednom stole sedí novinár oproti Ľubomírovi Feldekovi, hneď vedľa si študent VŠMU nad scenárom odklepáva cigaretu a iránska stand-up komička Nasi práve číta knihu.
“Inšpirovala viacerých svetových umelcov. Čechov napísal divadelnú hru Čajka, najznámejší román Richarda Bacha dostal meno Čajka Jonathan Livingston.
„
Výtvarníci, spisovatelia, divadelníci, filozofi, študenti, advokáti aj Vedátor Karol takto trávia každé ráno.
Dobre vedieť! Nehovoriac o študentoch medicíny, ktorí dokážu vďaka Axiome na chvíľu oklamať svoju umeleckú časť duše.
Menia sa, na koho chcú, prípadne naopak, sú práve sami sebou. Takéto miesto potrebuje každé mesto. Vystihol to maliar Laco Teren pri opise kaviarní.
,,Je to inštitúcia, ktorá udržuje komunitu. Je to fenomén strednej Európy, tie najlepšie nezačali v Paríži či v Londýne, ale v Budapešti, vo Viedni, v Bratislave či Prahe. Pitie kávy a fajčenie je najkrajším prienikom toho orientálneho na naše územie.“
Axioma je dnes tým, čomu sa hovorí hipsterský podnik, zľahka pripomína to, čím bola kedysi legendárna kaviareň U anjelov, ktorá bola na Laurinskej ulici do roku 2008.
Vôňa kávy sa v nej nesie celým podnikom, čašníkom však aj tak niečo smrdí. Tabak? Nie. Zábava? Nie. Krádež?
„Do riti, chceme čajku späť!“

Preparovaná kráska
Netrvá dlho a zo všetkých možností ostane len jedna. Krádež. Jeden z kolegov vyrobí plagáty a rozvešia ich po celom podniku.
„Hľadá sa!!! Jednu z najstarších štamgastiek axiomatickej rodiny uniesol v neskorých nočných hodinách neznámy páchateľ. Prosíme o pomoc pri hľadaní. Pri náleze odmena istá v podobe ľubovoľného panáčika.“
Plagát pôsobí ako z kovbojky. Má len dva rozdiely. Nie je na ňom San Miguel s koltom a v klobúku, ale čajka na čiernobielej fotke. A kto ju nájde, dostane namiesto desaťtisícovej odmeny jeden pohárik podľa vlastného výberu. To je vôbec prvý smutný text, ktorý sa v Axiome objavil.

Dovtedy čašníci vymýšľali skôr bonmoty, ktoré zvykli náladu zlepšiť.
„Posledné objednávky vybavuje Pavol Rusko.“
„Platbu v petrošekeloch hláste vopred.“
„Obslúžime aj špinavé protislovenské prostitútky.“