BRATISLAVA. Keby mlčali, verejnosť by bola v tom, že slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie prebehlo úplne transparentne, ako sa to snažil po celý čas prezentovať premiér Robert Fico.
Zamestnanci ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková a Pavol Szalai vlani upozornili na pochybné zákazky, ktoré uzavrelo ministerstvo pri organizovaní niektorých kultúrnych akcií s vopred vybranými uchádzačmi. Napriek tomu, že Hlávková sa snažila o svojich pochybnostiach hovoriť s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, k náprave nedošlo.

Obaja museli navyše čeliť atakom vládnej moci, napríklad, keď premiér spochybnil Hlákovú. "Princíp, že jedna baba povedala, to nie je možné," povedal vlani v novembri.
"Je to pre mňa pocta, aj pocit zadosťučinenia. Zároveň uzavretie istého cyklu tohto roka – od prípravy prípadu, cez zverejnenie, po rozhodnutie pracovať v Transparency a snažiť sa tému boja proti korupcii posunúť ďalej," hovorí Hlávková o ocenení Biela vrana.
Hlávkovej podozrenia, o ktorých informovala na blogu Transparency, následne potvrdil aj Szalai. "Chcel by som, aby ocenenie pre mňa slúžilo ako povzbudenie pre úradníkov, ktorí sa rozhodnú prehovoriť o neetickom alebo protiprávnom konaní vo verejnej správe," hovorí.
Bezmocnosť necítia
Na predraženie upozornili pri predstavení loga slovenského predsedníctva, ktoré mala na starosti agentúra Evka. Túto zákazku získala priamym zadaním, no ministerstvo odmietlo zverejniť, medzi ktorými ďalšími agentúrami vyberali.
Ministerstvo začalo podľa Hlávkovej tlačiť na drahšie kultúrne akcie po príchode bývalej riaditeľky Markízy Zuzany Ťapákovej. Tvrdila, že Lajčák jej na stretnutí povedal, že na ministerstvo Ťapákovú poslal premiér s tým, či ju nevedia nejako využiť. Na stretnutí podľa nej zazneli aj Lajčákove slová, že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom a že aj v IT sektore existujú rôzne kartely a zákulisné dohodody.
Následné kontroly Úradu verejného obstarávania žiadne pochybenia nezistili.

Zverejnenie napriek tomu obaja nikdy neoľutovali. Szalai upozorňuje, že kauzu stále vyšetrujú Najvyšší kontrolný úrad, NAKA a niektoré zákazky aj Protimonopolný úrad. Pričinil sa o to aj podľa neho aj ďalší bývalý zamestnanec ministerstva Juraj Zelinka, ktorý na ne upozornil.
"Kauza spôsobila reputačné škody všetkým, čo za ňu niesli zodpovednosť, či už ide o zamestnancov štátu alebo firmy, ktoré s ním nevýhodne obchodovali," hovorí Szalai s tým, že inštitúcie by však mali vyvodiť aj formálne dôsledky, aby kauza nešla do stratena. "Necítim sa však bezmocný, keďže viem, že na našej strane stojí spoločnosť," dodal.
Hlávkovú prístup kontrolných orgánov sklamal. "Bohužiaľ, sa opäť potvrdilo, že slovenské kontrolné orgány majú problém naozaj vyšetriť politicky citlivé prípady," hovorí. Zmysel vo svojom rozhodnutí však vidí v tom, že spoločnosť sa mobilizovala.
"O pomeroch v štátnej správe prehovorili ďalší úradníci, študenti zorganizovali protikorupčné pochody, téma boja proti korupcii je jednou z najväčších v spoločnosti a všade o nej rozpráva aj premiér, novelizuje sa zákon o nahlasovaní," vymenúva.
Pomáhajú mladým v podobnej situácii
Po zverejnení kauzy Evka začala Hlávková pracovať v mimovládke Transparency International Slovensko, kde sa venuje vzdelávaniu úradníkov, protikorupčným workshopom a diskusiám na stredných a vysokých školách.
"Taktiež pomáhame ľuďom, ktorí sa ocitli v podobnej situácii ako Paľo Szalai a ja a snažíme sa vytvoriť lepšiu a bezpečnejšiu infraštruktúru nahlasovania nekalého konania, zapojiť do ochrany týchto ľudí aj firmy a širšiu verejnosť," hovorí Hlávková.
Po odchode z ministerstva spolupracuje Szalai s Hlávkovou na projekte Transparency "Tvorme štátnu správu odolnú proti korupcii". Spolupracuje aj s portálom Euractiv ako editor a sa venuje energetike a životnému prostrediu.

Beata
Balogová
