Ako je možné, že podľa štatistík je možné rúbať na Slovensku čoraz viac dreva?
„Vplývajú na to dva hlavné faktory. Po roku 1990 sa postupne mení veková štruktúra lesov a z toho vyplýva aj zvýšenie ťažby dreva. To zjednodušene znamená, množstvo drevnej hmoty v lesoch sa zvýšilo.“
Čím je to spôsobené?
„Zmenila sa štruktúra lesov z hľadiska veku. Vek lesných porastov sa zvýšil, čo znamená, že majú väčší prírastok dreva. Preto rubne zrelé porasty umožňovali zvýšiť objem ťažby. Ročný prírastok dreva je vyšší, preto sa môže aj viac ťažiť.“
Aký je ten druhý faktor?
„V roku 1996 bola veľká veterná kalamita v Osrblí, ďalšie boli aj v rokoch 2004 a 2014. Pomedzi to boli aj ďalšie, menšie lokálne kalamity. To všetko spôsobilo, že bolo treba spracovať kalamitné drevo a tým sa zvýšila miera ročnej ťažby. Tento stav pretrváva dodnes.“

Ako vnímate ťažbu dreva v národných parkoch, keďže aj časť národného parku Nízke Tatry zasahuje do územia, ktoré spravujete?
„My hospodárime a v treťom stupni ochrany sme aj v minulosti hospodárili tak, ako nám to prikazuje zákon o lesoch. Problémy nastali po zavedení zákona o ochrane prírody a krajiny. To postupne viedlo k rôznym zákazom preventívnych a ochranných opatrení, čo spôsobilo rozšírenie podkôrnikovej kalamity.“
Nevznikli národné parky ako chránené územia práve preto, aby si tam príroda robila, čo chce?