BRATISLAVA. Minister práce Ján Richter vo štvrtok v Prezidentskom paláci povedal, že sa po konzultácii s Ficom slobodne rozhodne, či sa vzdá funkcie generálneho manažéra Smeru alebo kresla ministra.
Upozornil na to portál Hnonline.
Richter rozhodnutie oznámi v decembri
"Ďalšie pôsobenie je na mojom slobodnom rozhodnutí. Na ministerstve je veľa výziev, ktoré by som rád dokončil," povedal Richter.
Zdôraznil, že funkciu generálneho manažéra strany vykonáva už sedemnásť rokov. "Istú osobnú zodpovednosť si uvedomujem a preto bude na mojom rozhodnutí po konzultáciách s predsedom strany, akým spôsobom sa ďalej poberiem. Ak ostanem ministrom, bude nevyhnutné zabezpečiť osobu, ktorá bude vykonávať úlohy v strane," povedal Richter.
Richter dodal, že úlohu ministra sa nedá zastávať v plnej miere aj so straníckymi funkciami. "Počkajte si na snem 9. decembra. Tam vám veľmi konkrétne odpoviem," oznámil Richter.
Čistý deň by mali uzavrieť do konca roka
Po stretnutí s Andrejom Kiskom sa vyjadril aj ku kauze okolo resocializačného zariadenia Čistý deň.
Podľa Richtera v súčasnosti prebieha správne konanie, čiže proces odobratia licencie, ktorý má zákonom presne stanovené regule.
Zároveň do neho podľa šéfa rezortu práce vstúpili aj viaceré deti, ktoré sú v zariadení, ich rodičia či bývalí klienti.
"Som presvedčený, že správne konanie aj napriek všetkým týmto zdržaniam, ktoré možno vedenie prostredníctvom klientov a ďalších osôb do toho dáva, môže byť do konca roka úspešne dotiahnuté," avizoval Richter po stretnutí s prezidentom Kiskom.
Richtera v tejto súvislosti podľa vlastných slov mrzí, že hoci sociálni kurátori po rozhodnutí o odobratí licencie Čistému dňu požiadali okresné súdy, aby deti premiestnili do iných zariadení, dve rozhodnutia súdov tomu nevyhoveli.
"S zdôvodnením, že vyhovejú, až keď bude ukončený proces odobratia licencie, to znamená správne konanie," vysvetlil Richter.
Prizvali si podľa neho na súdne pojednávania konkrétne deti a tie deti sa vyjadrili, že im je v Čistom dni dobre a chcú tam ostať.
"Na túto tému som hovoril aj s ministerkou spravodlivosti a požiadal ju o istý stupeň pomoci, i keď si v plnej miere uvedomujem nezávislosť súdov ako takú. Ale je to istý problém, s ktorým sme nerátali a ktorý si myslím, že nie je v kompetencii ministra ani ministerstva práce," doplnil Richter.
Chce zároveň na túto okolnosť upozorniť aj generálneho prokurátora. Minister súčasne avizoval, že sú pripravené dve štátne resocializačné zariadenia, ktoré chce spustiť budúci mesiac a mohli by prijať približne sto detí na základe rozhodnutia súdu.
Ministerstvo tiež podľa neho vytvára nový, doslova revolučný krok, čo sa týka práce s deťmi a rodinami. Vytvára centrá, ktoré budú združovať tri zariadenia detské domovy, krízové centrá a resocializačné zariadenia.
Ich spoločným cieľom má byť to, aby urobili všetko pre to, aby dieťa hneď neodchádzalo na resocializáciu, alebo nebolo uložené do detského domova. Ale, aby sa v tomto zariadení pracovalo s rodinou a dieťa by sa nakoniec vrátilo s rodičmi do rodiny.
Prezident Kiska po stretnutí s ministrom Richterom upozornil, že od podnetu, ktorý upozornil na praktiky v Čistom dni, uplynuli už dva roky.
"Pred viac ako rokom som osobne volal prezidentovi policajného zboru o tom, aby zakročil a do dnešného dňa Čistý deň v určitých špecifických podmienkach funguje ďalej," uviedol Kiska.
Je pritom presvedčený, že na Slovensku musíme mať nezávislú kontrolu nad zariadeniami ako sú resocializačné zariadenia, väznice, detské domovy.
Podľa vlastných slov diskutoval s ministrom Richterom o tom, ako je možné, že Slovensko je posledná krajina z EÚ, ktorá nepristúpila k protokolu, ktorý to mal práve riešiť.

Beata
Balogová
