Deň, ktorý predchádzal 17. novembru

Vedeli, že ide o všetko. Jasne si uvedomovali politické súvislosti. Chceli zmenu.
Ich demonštrácia nebola ohlásená, a teda ani legálna. Študentov na ňu volali len ústne slovami „organizuje sa“, aby nemohol byť označený vinník.
Bolo obdobie komunizmu a za takúto akciu hrozilo vyhodenie zo školy.
Dlho preto mnohí študenti nevedeli, kto bol organizátorom manifestácie 16. novembra 1989 v Bratislave, ktorá o deň predbehla legendárnu masovú pražskú demonštráciu. Spomienky a svedectvá revolúcie na fakulte opísala v príbehu študentského novembra Ela Rybárová.
Ako vyzerá Dedina roka 2017

Mohlo by sa zdať, že najsevernejšia obec Slovenska by sa hodila skôr do súťaže miest s najnižšou nameranou teplotou, ale ona nie, ona si z rúk ministra životného prostredia prevzala úplne iné ocenenie.
Obec s 3934 obyvateľmi sa stala Dedinou roka 2017. Oravská Polhora pôsobí akoby bola vymyslená.
Nízka nezamestnanosť, vysoká pôrodnosť, kultúra. V reportáži Mária Šmýkala sa dozviete, čo udrie náhodnému návštevníkovi odo očí, keď sem vkročí.
Sú zvláštni, no nie sú supermani

John Green nie je žiaden spisovateľský nováčik. Na celom svete sa predalo viac než 50 miliónov jeho kníh, podľa dvoch z nich vznikol film.
Má viac než päť miliónov sledujúcich na twitteri a na youtube šestnásť náučných programov.
To hlavné, o čom chce teraz rozprávať, je choroba, ktorou sám trpí. Ľudia sa z nej často smejú, lebo netušia, čo sa za ňou skutočne skrýva a čím trpí človek, ktorý má obsedantno-kompulzívnu poruchu, teda OCD.
Absurdná detektívka nielen pre hipsterov

Je pondelok ráno a do Axiomy si prichádzajú doplniť kofeín rôznorodé skupiny bratislavského kultúrneho života.
Pri jednom stole sedí novinár oproti Ľubomírovi Feldekovi, hneď vedľa si študent VŠMU nad scenárom odklepáva cigaretu a iránska stand-up komička Nasi práve číta knihu.
Výtvarníci, spisovatelia, divadelníci, filozofi. Všetci poznajú čajku, vypchatého operenca, kamenný inventár kaviarne. Ibaže ona jedného dňa zmizla. To, čo táto na prvý pohľad banálna správa spôsobila, však zaskočilo aj tých, ktorí do kaviarne nikdy nevstúpili.
Igor Bukovský hovorí o móde, ktorej netreba podľahnúť

"Sme národ, ktorý ľahko prijíma niečo zahraničné ako to lepšie svetové, úžasné a užitočné. Nemyslím si, že superpotraviny musia pochádzať z amazonského pralesa a musia cestovať k nám cez celú planétu. Nemusíme ich zobrať niekomu, kto na tom stáročia žije, aby sme to mohli jesť my, lebo chceme byť super zdraví a super výkonní. Vieme žiť aj z našich potravín," hovorí v rozhovore Miloslava Šebelu známy slovenský lekár a odborník na zdravú výživu Igor Bukovský.

Beata
Balogová
