BRATISLAVA. Hnutie OĽaNO predstavilo svoju tieňovú vládu. Chce byť alternatívou k súčasnému vládnemu kabinetu, ktorý považuje za neschopný a bez vízie.
Tieňového premiéra hnutie nepredstavilo, sústreďuje sa na odborné ministerské posty. O premiérovi rozhodnú podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča ľudia vo voľbách.
"Neschopnú vládu, vládu bez vízie a vládu škandálov treba vymeniť. Preto prichádzame s našou tieňovou vládou. Považujeme za dôležité, aby každý minister mal svojho oponenta," povedala líderka hnutia Veronika Remišová.
Tieňoví ministri budú podľa Remišovej prinášať riešenia. Hnutie chce presvedčiť ľudí o vízii pre spravodlivé a prosperujúce Slovensko.
Tieňová vláda
Tieňový kabinet tvoria: Eduard Heger (financie a hospodárstvo), Veronika Remišová (zahraničné veci, boj proti korupcii a eurofondy), Ján Marosz (doprava), Marek Krajčí (zdravotníctvo), Gábor Grendel (rezort vnútra), Miroslav Sopko (školstvo).
Ďalšími sú Richard Vašečka (obrana), Jozef Viskupič (kultúra), Martin Fecko (pôdohospodárstvo), Soňa Gaborčáková (sociálne veci), Milan Vetrák (spravodlivosť), Ján Budaj (životné prostredie), Peter Pollák (rómska reforma).

"Vypočuli sme hlasy svojich voličov a zostavili sme tím odborníkov, ktorý dnes chceme predstaviť ako alternatívu k zlepencu zlodejov, ktorí nám vládnu," doplnil Matovič. Necelé dva roky podľa neho ukázali, že hnutie OĽaNO má odborníkov.
"Chceme ich ukázať celému Slovensku a takto výrazne viac prebrať zodpovednosť," doplnil Matovič. Všetci členovia tieňového kabinetu podľa neho dokážu zviesť odborný súboj so súčasnými ministrami.
Nové riešenia
Členovia tieňového kabinetu mienia prinášať riešenia a predkladať ich do parlamentu. Mali by si vytvoriť aj odborné tímy a ukázať, že OĽaNO je hnutím odborníkov.
Tím ešte nie je celkom úplný, mal by pribudnúť napríklad oponent k podpredsedovi vlády pre investície a informatizáciu.

Časom sa zrejme vymení tieňový minister Viskupič, ktorý je zvolený za predsedu Trnavského kraja. "Zatiaľ nám pomôže a my prídeme s jeho dôstojnou náhradou," doplnil Matovič.
Hnutie potvrdilo záujem spolupracovať aj s SaS, chcelo s ňou vytvoriť aj tieňovú vládu, ale nepodarilo sa. SaS má svojich tímlídrov.
SaS vníma vytvorenie tieňovej vlády hnutím OĽaNO ako legitímnu aktivitu každej strany, ktorá nemôže narušiť vzájomnú spoluprácu.
Ako uviedla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, liberáli by tieňovú vládu z vlastných tímlídrov zložili na počkanie, dnes to však pre SaS nie je otázka dňa.
"Konkurencia je zdravá," poznamenal Matovič. Opozičná rada, ktorú tvorí OĽaNO s SaS, nie je podľa hnutia mŕtva. SaS a OĽaNO by podľa Remišovej mali byť jadrom alternatívy voči vláde, a to aj napriek rozdielnym názorom na niektoré témy.
Kažimír sa teší na spoluprácu
Ako prvý na vytvorenie tieňovej vlády hnutím OĽaNO zareagoval minister financií Peter Kažimír (Smer), ktorý uviedol, že sa teší na spoluprácu s Eduardom Hegerom, ktorého OĽaNO urobilo tieňovým ministrom financií a hospodárstva.
"Blahoželám Eduardovi Hegerovi k získaniu pozície tieňového ministra financií a teším sa na spoluprácu," uviedol Kažimír.