SME

Kauza okolo slovenského predsedníctva podľa Transparency poškodzuje štát

Kauzu okolo slovenského predsedníctva v Rade EÚ vyšetrujú úrady už rok.

Pavol Szalai, Zuzana Hlávková, Gabriel Šípoš počas tlačovej konferencie na tému: Rok po odhaleniach o Slovenskom predsedníctve.Pavol Szalai, Zuzana Hlávková, Gabriel Šípoš počas tlačovej konferencie na tému: Rok po odhaleniach o Slovenskom predsedníctve. (Zdroj: TASR)

BRATISALVA. Prešetrovanie kauzy ministerstva zahraničných vecí okolo údajne predraženého Predsedníctva Slovenska v Rade EÚ vrhá, s výnimkou úradu ombudsmana, zlé svetlo na Slovensko ako právny štát a na to, akú ochranu majú občania, ktorí nahlásia nekalé praktiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš, ktorý sumarizoval vyšetrovanie prípadu presne rok po tom, ako niekdajšia referentka ministerstva Zuzana Hlávková vypovedala o nekalých praktikách.

SkryťVypnúť reklamu

"Ešte v ten deň, keď Zuzana ponúkla svedectvo, oslovili sme päť štátnych inštitúcií, ktoré by to mohli overiť," uviedol Šípoš.

Šípoš pripomenul, že Hlávková vtedy poukázala na tri porušenia zákonov - o verejnom obstarávaní, o oznamovaní protispoločenskej činnosti a o slobodnom prístupe k informáciám.

Vyšetrujú už rok

Podľa jeho slov 12 mesiacov po podaní týchto sťažnosti len jedna inštitúcia skonštatovala porušenia zákona, a to Úrad verejného ochrancu práv.

Prečítajte si tiež: Mladí ľudia, ktorí sa nezľakli mocenskej prevahy Čítajte 

Ten vo februári potvrdil, že infozákon bol opakovane porušený. Zmluvy s umelcami neboli poskytnuté a MZV dodnes tieto veci nezákonne zatajuje.

Ďalšie inštitúcie podľa Šípoša neprišli k žiadnemu záveru, ktorý by porušenie zákona vedel potvrdiť.

"Úrad pre verejné obstarávanie povedal, že všetko prebehlo v poriadku, ale vychádzal len zo slov ministerstva. Je to veľké zlyhanie úradu. Protimonopolný úrad (PMÚ) rozhodol podobne," uviedol Šípoš.

SkryťVypnúť reklamu

Transparency sa preto obrátilo aj na okresný úrad, ktorý môže sankcionovať neposkytnutie informácií. Ale ten dodnes nie je podľa Šípoša schopný rozhodnúť tak banálnu vec.

"Doteraz nerozhodol ani Najvyšší kontrolný úrad. Prípad rieši aj polícia, ale verdikt zatiaľ nepadol," informoval Šípoš.

Odozva verejnosti

Ako pozitívum celej kauzy vníma najmä záujem o túto tému vo verejnosti. "Články na blogu TIS mali viac ako 240-tisíc videní, v médiách sa kauza spomenula viac ako 1100-krát, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí," povedal Šípoš s tým, že celý prípad povzbudil aj odhodlanie ľudí.

Prečítajte si tiež: Hlávková: Je dôležité ostať na Slovensku a má to zmysel Čítajte 

"Verejnosť sa vie zmobilizovať, inšpirovať a postaviť sa za ľudí, ktorí majú odvahu ísť do verejných ohlásení káuz. Nahlasovanie korupcie by mohlo byť o to častejšie, o čo viac by štátne inštitúcie vedeli vyvodiť zodpovednosť," tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Hlávková uviedla, že ministerstvom priznaná cena za predstavenie loga slovenského predsedníctva sa v súčasnosti pohybuje okolo 250-tisíc eur.

"Máme však potvrdené od ľudí z rezortu, že čiastka na predstavenie loga bola vyššia ako 300.000 eur. Je tam teda podozrenie, že sú tam ďalšie skrývané zmluvy," pripustila.

Hlávková uviedla, že po prevalení kauzy cítila obrovskú podporu verejnosti. "Dostala som asi 20 pracovných ponúk," povedala s tým, že využila dve, a to prácu pre TIS a strednú školu.

Útok na predsedníctvo

Potom, ako Hlávková a ďalší zamestnanec ministerstva Pavol Szalai vlani vypovedali o predražení dvoch kultúrnych podujatí v rámci slovenského predsedníctva, premiér Robert Fico (Smer) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) ich svedectvo označili za útok na slovenské predsedníctvo. Szalaia dnes mrzí, že sa neozvali aj ďalší kolegovia z ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo v aktuálnom stanovisku uviedlo, že sa opakovane v minulosti k týmto veciam vyjadrilo a nevidí dôvod neustále opakovať argumenty, ktoré už boli medializované.

"Zo záverov dosiaľ ukončených kontrol Úradu pre verejné obstarávanie, Protimonopolného úradu, ako aj inšpektorátu práce vyplýva, že rezort svojimi postupmi zákon neporušil," reagoval v pondelok hovorca rezortu Peter Susko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 598
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu