BRATISLAVA. Bývalého šéfa televízie Markíza Pavla Ruska budú stíhať na slobode. Nesmie opustiť krajinu, do 24 hodín musí odovzdať pas a úradom bude musieť oznámiť každú zmenu svojho pobytu. V utorok o tom rozhodol Krajský súd v Bratislave.
Zároveň budú neustále sledovať jeho polohu.
"Obvinený je povinný mať pri sebe zariadenie na kontrolu polohy," informoval hovorca súdu Pavol Adamčiak.
Rusko je obvinený, že si v roku 1997´objednal vraždu svojej bývalej spoločníčky z Markízy Sylvie Volzovej. Za objednávateľa ho označil bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák, ktorý si za mafiánske vraždy odpykáva doživotný trest.
Rusko po prepustení z väzby označil Černákove tvrdenia za klamstvá a výmysly.
"Nič také som neurobil, nič také sa nestalo. Verím, že toto vyšetrovanie prinesie nielen odpoveď na otázku, že s tým nemám nič spoločné, čo je, myslím, čím ďalej tým viac jasné, ale najmä, kto si celú kauzu vymyslel," povedal Rusko.
Kto by mal za kauzou stáť, už Rusko nenaznačil.
Stíhaný na slobode

Polícia Ruska zadržala v pondelok 23. októbra. O jeho zadržaní a obvinení ako prvý informoval denník SME.
O pár dní neskôr sudca Okresného súdu Bratislava II vzal bývalého ministra hospodárstva za ANO a podnikateľa do väzby.
Rusko podal proti rozhodnutiu sťažnosť a uspel. Súd v utorok nahradil jeho takzvanú útekovú väzbu probačným dohľadom.
Súd informoval aj advokáta Sylvie Volzovej. "Volali mi, že bol prepustený na slobodu. Oznámim to svojej klientke," povedal právnik Roman Kvasnica. Ruskovo prepustenie sa podľa neho dalo predpokladať. "Znamená to len toľko, že ďalej bude stíhaný na slobode."
Vypočúvanie svedkov
Rusko chcel podľa Černáka dať svoju obchodnú spoločníčku najskôr uniesť a pred notárom prinútiť podpísať predaj jej podielu v Markíze na iného človeka. Potom ju mali zavraždiť.
Černákovu výpoveď potvrdili jeho bývalý vodič Slavomír Surový a niekdajší blízky spolupracovník Miloš Kaštan, ktorý povedal, že prevzal zálohu na objednávku.

V Ruskov prospech vypovedala jeho bývalá manželka Viera Rusková. Tvrdila, že prevod podielu nebol možný, kedže podľa zákona bola licencia na televízne vysielanie neprevoditeľná na iné osoby.
Odborník na autorské práva a duševné vlastníctvo advokát Leo Vojčík SME povedal, že interpretácia zákona, ktorú použila Rusková, je nesprávna a Volzová by svoj podiel predať mohla bez vplyvu na licenciu Markízy.
Ako svedkovia už vypovedali aj Ján Kán, bývalý Černákov blízky človek, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, podnikateľ z mafiánskych zoznamov Marián Kočner či bývalá blízka spolupracovníčka premiéra Vladimíra Mečiara z HZDS Anna Nagyová.
Tím z Gorily
Pre podozrenie na objednávku vraždy Volzovej Ruska vyšetruje elitný tím Gorila. Policajti by mohli situáciu využiť aj na to, aby dokončili vyšetrovanie nevýhodnej privatizácie Paroplynového cyklu za čias, keď bol Rusko ministrom.

Hovorí o nej údajný spis SIS Gorila. Ruska v súvislosti s Gorilou a paroplynovým cyklom ešte začiatkom roku 2012 obvinili z podvodu.
Prečo dostal prípad na starosť práve tím Gorila, vedenie polície nechce povedať.

Beata
Balogová
