BRATISLAVA. Nemocnice na Slovensku pribúdali po revolúcii pomaly, jednu novú dostaval štát, druhú finančná skupina Penta. Tri nové projekty sa pripravujú v najbližších piatich rokoch.
Ministerstvo vnútra otvorilo pred dvoma rokmi v Bratislave Nemocnicu sv. Michala za 50 miliónov eur, komplexnejšia michalovská nemocnica Sveta zdravia, ktorý patrí Pente, stála 34 miliónov eur.
Do nových zariadení by malo v budúcich piatich rokoch ísť 443 miliónov eur. Štát chce za 80 miliónov postaviť nemocnicu v Trnave a plánuje aj novú univerzitnú nemocnicu na bratislavských Rázsochách za 263 miliónov, ktorá by sa mala stať celoslovenským medicínskym komplexom.

V Bratislave plánuje svoju nemocnicu aj Penta. V lokalite Bory pripravuje zariadenia približne za sto miliónov eur.
Rozdiel v investovaných sumách štátom a súkromníkom vidí zdravotnícky analytik Dušan Zachar z INEKO v odlišnej motivácii. "Súkromník dokáže efektívnejšie a lepšie riadiť svoje investičné aktivity ako štát, keďže je motivovaný v dlhodobom horizonte dosahovaním zisku, pričom motivácie štátu sú často ohraničené len krátkym obdobím volebného cyklu," hovorí Zachar. INEKO realizuje jeden projekt, ktorý podporuje aj zdravotná poisťovňa Dôvera patriaca pod Pentu.
Penta a štát sú dvaja najväčší hráči v slovenskom zdravotníctve. Finančná skupina cez Dôveru ovláda približne tretinu trhu. Má však aj najväčšiu sieť lekární Dr. Max, polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia.
Porovnanie nákladov na výstavbu nemocnice Penty v Michalovciach a štátnej fakultnej v Trnave považuje ministerstvo zdravotníctva za predčasné.
"V prípade Fakultnej nemocnice v Trnave ide v tomto štádiu iba o prvotný odhad rozpočtu vychádzajúci z toho, že by išlo o komplexnú koncovú moderne vybavenú fakultnú nemocnicu zabezpečujúcu aj vzdelávanie," vraví jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová o 80 miliónoch eur, ktoré chce dať štát na výstavbu zdravotníckeho zariadenia.