BRATISLAVA. V reakcii na aktuálne najväčšiu humanitárnu krízu v juhovýchodnej Ázii vypravili tento týždeň zo Slovenska materiálnu pomoc pre rohingských utečencov z Mjanmarska.
Humanitárnu pomoc, ktorej poskytnutie inicioval rezort diplomacie, vyčlenili zo zásob ministerstva vnútra a tvoria ju spacáky, poľné skladacie postele, prikrývky, karimatky, elektrocentrály a pršiplášte v hodnote zhruba 23-tisíc eur.
Humanitárnu pomoc odovzdajú v polovici decembra v meste Cox´s Bazaar predstaviteľom vlády Bangladéšskej ľudovej republiky.
Exodus Rohingov
Eskalácia etnického násilia od augusta tohto roka voči Rohingom v Mjanmarsku spustila novú rozsiahlu utečeneckú vlnu.

Väčšinu z doteraz 640-tisíc utečencov prijal Bangladéš a poskytol útočisko v prechodných táboroch ležiacich na východe krajiny pri meste Cox’s Bazar.
V súčasnosti stále prichádzajú noví utečenci, Mjanmarsko už opustila viac ako polovica domácej populácie Rohingov. V Bangladéši sa ich zdržuje celkovo viac ako milión, pričom 60 percent tvoria najzraniteľnejšie skupiny – ženy, deti a starí ľudia.
Prenasledovaný národ
Rohingovia sú považovaní za najprenasledovanejšiu národnostnú skupinu a ich postavenie nie je možné zlepšiť bez širokej podpory medzinárodnej komunity.

Riešenie problémov utečencov v Bangladéši bude trvať desaťročia, pričom obrovské množstvo ľudí zostane odkázané na pomoc pri budovaní nového života v utečeneckých táboroch.
Tieto sú sústredené najmä v okrese Cox's Bazaar, kam smeruje aj slovenská pomoc.