Ministerstvo spravodlivosti chce, aby sa deti do 16 rokov museli najprv opýtať rodiča, či im dovolí zaregistrovať sa na Facebooku. Ide o dôsledok novej smernice Európskej komisie. Takéto pravidlo je podľa expertky na ochranu práv detí Janice Richardsonovej nezmyselné a deťom skôr uškodí, ako pomôže.
Hoci má zabrániť tomu, aby deti o sebe nezverejňovali príliš veľa údajov v skutočnosti si ich prevádzkovatelia sociálnych sietí budú zisťovať ešte viac.
Nedávno politik Boris Kollár pod nátlakom zverejnil svoj rozhovor o sexe s 15-ročným dievčaťom. Tvrdil pri tom, že spolu len flirtujú. Môže nová smernica Európskej komisie niečomu takému zabrániť?
„Je to skutočný problém, ale tiež to ukazuje na to, že musíme ľudí oveľa viac učiť kritickému mysleniu. Pätnásťročné dievča používa jazyk, ktorý politik určite spozná ako jazyk násťročného človeka.
Určite nehovorila jazykom plne vyvinutej osobnosti 25-ročnej ženy. Je pre mňa ťažké uveriť, že politik nespoznal, že hovorí s takým mladým dievčaťom. Čo sa týka smernice GDPR, nemyslím si, že by mohla zabrániť tomu, aby sa takéto situácie stávali.“

Facebook zatiaľ nekomentoval možnosť, že deti mladšie ako 16 rokov budú potrebovať rodičovský súhlas na registráciu. Ako sa s týmto pravidlom Facebook a iné sociálne siete môžu vyrovnať?
„Neexistuje žiadne vyhlásenie, pretože hoci sa prevádzkovatelia sociálnych sietí stretávajú každých šesť mesiacov, aby diskutovali o týchto otázkach, v súčasnosti stále nevedia nájsť odpovede.
Neexistuje pre nich žiadny konkrétny spôsob, ako sa s tým vyrovnať. Oni vedia, že musia nájsť spoločné riešenie, lenže GDPR im ukladá viacero povinností, ktorým sa teraz takisto musia venovať.“
Je vôbec technicky možné zabrániť tomu, aby deti klamali o svojom veku? Alebo štáty EÚ prijímajú zákon, ktorému sa dá ľahko vyhnúť bez ohľadu na to, ako veľmi sa budú prevádzkovatelia sociálnych sietí snažiť?
„Myslím, že to je tá druhá možnosť. Pred niekoľkými rokmi som bola v pracovnej skupine Rady Európy, kde sme sa snažili pozrieť na všetky formy overovania veku na celom svete.
Chceli sme zistiť, či by sme mohli vytvoriť usmernenia o overovaní veku. Našli sme veľmi zaujímavé veci. Napríklad v Japonsku sú stroje skenujúce oko používateľa. Aby sa vyhli tomuto opatreniu, deti žiadali od svojich rodičov, aby nastavili svoje oko namiesto nich.