Tridsať rokov kopal, hľadal, skúmal, skúšal a riskoval. Priamo v Údolí kráľov pátral od roku 1917, no po piatich rokoch nemal svojmu dobrodincovi, ktorý jeho finančne náročné pátranie financoval, čo ukázať. Sklamaný lord Carnarvon už chcel misiu odvolať, ale Howard Carter ho nakoniec presvedčil, aby vydržal ešte jeden rok.
Iní archeológovia verili, že všetko podstatné na pohrebisku faraónov v Egypte už bolo objavené. No Brit Carter sa nedal odradiť a roky úsilia ho priviedli k najvzácnejšiemu pokladu.
Pred 95 rokmi, presne 26. novembra 1922 vstúpil Howard Carter do hrobky neďaleko Luxoru, ktorá bola vyše tritisíc rokov prakticky nedotknutá.
Išlo o jedinú nevyplienenú hrobku na tomto území, v ktorej sa tiež neskôr našla jediná nedotknutá egyptská kráľovská múmia. Múmia mladého kráľa Tutanchamóna.
Z umelca archeológom
Carter prišiel prvýkrát do Egypta v roku 1891 ako sedemnásťročný. Otec, úspešný maliar, mu sprostredkoval prácu pomocníka archeológa, pre ktorého kreslil artefakty. Británia v tom čase okupovala Egypt a v krajine pôsobilo množstvo britských archeológov a vedcov.
Neskôr ho zamestnali ako hlavného pamiatkového inšpektora v regióne, no pre pracovný spor musel v roku 1905 odísť. Šťastie sa naňho o dva roky neskôr usmialo v podobe stretnutia s bohatým britským lordom Carnarvonom.
Ten bol podľa náučného portálu ThoughtCo po autohavárii v zlom zdravotnom stave a zimy preto trávil v teplom Egypte. Vďaka tomu našiel záľubu v archeológii, no s krompáčom a lopatou neslávil veľké úspechy. Rozhodol sa preto najať Cartera a toto rozhodnutie ich oboch zapísalo do dejín.

Stalo sa to v novembri 1922. Pri hrobke Ramzesa VI. pod inými stavbami našli schod a čoskoro pod ním ďalších pätnásť. Odkryli aj vrch brány s kráľovskou pečaťou a vtedy už Carter s ťažkosťami tlmil nadšenie.
Prikázal pomocníkom, aby schody opäť zakryli a ochránili tak nález pred zrakmi iných. Ponáhľal sa oznámiť radostnú novinu lordovi Carnarvonovi, ktorému poslal do Británie telegrafickú správu.
"Konečne úžasný objav v údolí; fantastická hrobka s nedotknutými pečaťami; nechal som ju znovu zakryť do Vášho príchodu; gratulujem.“