SME

Veľkolepý nástup, výslnie a pád. Prečo veľké strany neprežijú svojich lídrov

Výmena lídra nie je kľúčom k dlhšej životnosti strany. Funguje len pri menších stranách, v Smere by mohla znamenať rýchly zánik.

Výmenou lídra Roberta Fica by Smer riskoval ešte väčšiu stratu popularity. (Zdroj: FOTO SME- JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Kedysi mu tlieskali masy na preplnených štadiónoch, trikrát bol premiérom a jeho hnutie HZDS ovládalo Slovensko. Dnes žije v ústraní, na verejnosti sa objavuje len zriedka a strana zanikla. Dvadsať rokov trvalo, kým Vladimír Mečiar prišiel aj o posledné zvyšky svojej politickej moci.

Jeho politický úspech sa podarilo predčiť iba Robertovi Ficovi a hoci už dávno vyhlasoval, že v roku 2014 nebude v politike, je v nej dodnes. No výsledky posledných volieb aj prieskumy popularity ukazujú, že napokon sa oba príbehy môžu na seba podobať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začalo sa to už v prezidentskom súboji v roku 2014, v ktorom Fico prehral s Andrejom Kiskom, v politike neznámym. Vlani v parlamentných voľbách stratil Smer 34 poslancov a strata pozícií pokračovala aj v posledných župných voľbách, v ktorých Smer prišiel o štyroch županov a viac než tretinu krajských poslancov.

Robert Fico bol dlhé roky najdôveryhodnejším slovenským politikom, v poslednom prieskume agentúry AKO skončil až šiesty. Smer drží volebný rekord, keď v roku 2012 získal vo voľbách 44,4 percenta hlasov, no odvtedy padá. Ešte pred dvoma rokmi atakoval 40 percent, dnes mu prieskumy dávajú zhruba 25-percentnú podporu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A nielen v samotnej strane posledný rok občas počuť hlasy, že ak Smer nič neurobí, skončí ako HZDS. Hovoria o tom aj domáci a zahraniční politológovia.

"Pre stranu teraz existujú dve možnosti: buď bude postupný úpadok pokračovať, alebo risknú výmenu lídra. Risk ich môže vrátiť do hry, alebo aj úplne pochovať," hovorí profesor politológie z Wayne State Unversity Kevin Deegan-Krause, ktorý sa zaoberá politickým vývojom v strednej Európe.

Dve dekády

Strany ako HZDS alebo Smer, ktorých najsilnejšou značkou je silný a charizmatický líder, majú zvyčajne životnosť asi dve desaťročia, upozorňuje politológ Grigorij Mesežnikov.

Mečiarovo hnutie vydržalo na politickej scéne 23 rokov. „Smer bol ich marketingovým pokračovateľom,“ hovorí riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. Fico pohltil postupne všetky menšie ľavicové strany a voličskú základňu čerpal aj v dožívajúcom HZDS. Dominovať sa mu darí už 18 rokov.

„HZDS začalo stúpať s lídrom Vladimírom Mečiarom a s ním aj skončilo. V Smere je to podobné,“ hovorí Hřích.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kedysi radil Ficovi, dnes Maďariča vidia v Smere na okraji Čítajte 

Prečo Smer nemôže nič urobiť

Viacerí podpredsedovia v Smere začali po župných voľbách nahlas hovoriť o potrebe personálnych zmien, spomínal sa najmä minister vnútra Robert Kaliňák pre kauzu Bašternák.

Fico však oznámil, že vo vedení žiadne výmeny neplánuje. Minister kultúry Marek Maďarič, ktorý ponúkol svoj post podpredsedu, vraj vo vedení definitívne končí. Maďarič to nekomentoval.

„Keby sme sa pýtali ľudí, aby vymenovali podpredsedov Smeru, čo myslíte, koľkí by odpovedali?“ pýta sa Hřích. Zmeny vo vedení by podľa neho trend poklesu nezastavili.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C55PF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Od februára 2022 je teda aktuálne podpora NATO druhá najvyššia.


SITA
Ilustračné foto.

Kontrola bude predovšetkým zameraná na dodržiavanie rýchlosti.


SITA
Exprezident Rudolf Schuster.

Bez členstva v NATO by sme podľa neho neboli ani v EÚ.


TASR
Doktor medicíny, psychiater Mário Straka

Ľudia niekedy poruchy predstierajú.


Sportnet

Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Justin Brazeau, Erik Černák a brankár Andrej Vasilevskij v zápase NHL Tampa Bay Lightning - Boston Bruins.

Boston sa už mohol tešiť z postupu do play-off, ale bude si musieť ešte počkať.


TASR
Jannik Sinner na turnaji ATP v Miami 2024.

Obaja favoriti uspeli v dvoch setoch.


TASR
Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu