BRATISLAVA. V boji proti klimatickým zmenám zostáva svetu ešte veľa úloh vrátane napĺňania Montrealského protokolu o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu.
Vo vystúpení na stretnutí Konferencie strán Viedenského dohovoru o ochrane ozónovej vrstvy a Montrealského protokolu to povedal minister životného prostredia László Sólymos.
"Montrealský protokol, ktorý podpísalo 197 strán, je považovaný za najúspešnejšiu globálnu environmentálnu zmluvu. O úplnej spokojnosti však hovoriť nemôžeme, keďže ešte stále máme pred sebou viacero úloh, ako napríklad postupné odstraňovanie fluorovaných uhľovodíkov," konštatoval Sólymos.

Ako dodal, Slovensko len pred nedávnom ratifikovalo Kigalský dodatok k Montrealskému protokolu, ktorý hovorí práve o redukcii fluorovaných uhľovodíkov, ktoré sú skleníkovými plynmi a používajú sa ako náhrada za látky poškodzujúce ozónovú vrstvu. Dodatok začne platiť od 1. januára 2019.
"Zmena klímy je realitou a musíme konať skôr, než bude príliš neskoro. Kigalský dodatok nám ukázal, čo máme dosiahnuť, našou úlohou preto teraz je, aby sme zistili, ako sa to dá urobiť,“ ukončil Sólymos.
Východiskovým dokumentom pri riešení problémov s ozónovou vrstvou bol Viedenský dohovor o ochrane ozónovej vrstvy prijatý 22. marca 1985. Následne bol 16. septembra 1987 prijatý Montrealský protokol o látkach, ktoré porušujú ozónovú vrstvu.