Ako sa bláznivé nápady dajú premeniť na milióny

Pred ôsmimi rokmi natočil Michael Krivička video o vymyslenej aplikácii. Keď ju namieril na ľudí, uvidel ich v mobile nahých. Video sa zrazu šírilo z krajiny do krajiny, tak natočil aj ďalšie. Vtedy pochopil, že by sa tým mohol aj živiť.
Dnes spolupracuje s najvýznamnejšími filmovými štúdiami. Namiesto klasických trailerov na filmy pre ne vytvára „pranky“, teda akési nečakané žarty. Prilbu na holenie, lietajúce golfové auto alebo automatickú selfie tyč, ktorá má prídavné svetlá a ventilátor na rozfúkanie vlasov.
Jeho šoty poznajú milióny ľudí a píšu o ňom svetové médiá. Čo všetko je za týmto úspechom, vysvetľuje šéf agentúry Thinkmodo v článku Mária Šmýkala.
Rozprávali SME sa s hollywoodskou hviezdou

Au, au, au, au. Jeremy Renner niekoľkokrát vykríkol od bolesti, keď sa stretol s denníkom SME. Na oboch predlaktiach mal pripnuté malé prístroje na diaľkové ovládanie, ktoré mu pomáhali vyliečiť zlomeniny. Prišiel k nim tesne pred tým, ako šiel nakrúcať ďalších Avengers - teda nie počas ich nakrúcania, ako chybne šírili svetové médiá.
"Ako keby som prepínal kanály," smial sa, keď si každú chvíľu prestavoval tlak, ktorým prístroje na jeho ruky pôsobili. Keď to s intenzitou prehnal, okamžite mu navreli žily a musel znovu prepnúť gombík.
S americkým hercom, ktorého preslávil oscarový film Smrť číha všade, spolupráca s Benom Affleckom aj úloha v pokračovaní série o Jasonovi Bourneovi, sa rozprávala Kristína Kúdelová.
Búrky a dážď vedia predpovedať najlepšie

„Haló, je tam meteorológia?“ „Áno, čo potrebujete?“ „Počúvajte, to vaše polojasno už tretí deň vynášam v kýbloch z pivnice!“ zavtipkuje riaditeľ slovenskej spoločnosti IBL Michal Weis, keď spomína na jeden z telefonátov, ktorý ho postavil do pozoru. Väčšinou počúva iné reakcie.
Ich meteorologický softvér používajú na celom svete. Pracuje s ním britské letectvo a námorníctvo, austrálska vláda aj vzdušné sily Spojených štátov amerických. Navyše, anglický meteorologický úrad si slovenskú firmu vybral za jedného z dvoch strategických partnerov. Jeden je Amazon, druhý IBL. Okrem toho si piloti komerčných aeroliniek pred odletom študujú predpovede vydané práve slovenským softvérom. Čim je výnimočný? Zákulisie zisťoval Mário Šmýkal.
Príbeh najväčšieho egyptského objavu

Tridsať rokov kopal, hľadal, skúmal, skúšal a riskoval. Priamo v Údolí kráľov pátral od roku 1917, no po piatich rokoch nemal svojmu dobrodincovi, ktorý jeho finančne náročné pátranie financoval, čo ukázať. Sklamaný lord Carnarvon už chcel misiu odvolať, ale Howard Carter ho nakoniec presvedčil, aby vydržal ešte jeden rok.
Iní archeológovia verili, že všetko podstatné na pohrebisku faraónov v Egypte už bolo objavené. No Brit Carter sa nedal odradiť. Pred 95 rokmi, presne 26. novembra 1922 vstúpil do hrobky neďaleko Luxoru. Išlo o jedinú nevyplienenú hrobku na tomto území, v ktorej sa tiež neskôr našla jediná nedotknutá múmia kráľa Tutanchamóna. Ako naňho tento moment zapôsobil, opisuje Ela Rybárová.
Žena, ktorá sa nebojí vojnových zón

V noci nelegálne prekračuje hranice, pravidelne ju zadržia ozbrojenci a jej najstarší syn žartuje, aby mu na pamiatku zo Sýrie doniesla šrapnely. Riaditeľka výskumu organizácie Amnesty International a dlhoročná ľudskoprávna aktivistka Anna Neistat neváhala ísť ani v piatom mesiaci tehotenstva do Sýrie a z pôrodnice dávala rozhovor o popravách.
Na Slovensko prišla diskutovať na Stredoeurópske fórum a zhovárala sa aj s reportérkou SME Elou Rybárovou.
Horor z írskych kroník

Marina Gamboldová je dnes 80-ročná sympatická dáma. Pri spomienke na svoju mladosť sa však jej prívetivá tvár s hlbokým pohľadom za okuliarmi zachmúri a občas neudrží slzy. Stačí jediná myšlienka.
Namiesto radostného detstva si zažila samotu ako sirota, namiesto uvoľneného dospievania peklo. Jej smolou bolo to, že nemala kam ísť a že sa spoľahla na náruč cirkvi. Marinu ako šestnásťročnú odviedol kňaz do jednej z neslávne známych magdalénskych práčovní.

Beata
Balogová
