V súčasnosti je Jozef Karika najvýznamnejším spisovateľom hororov, sci-fi a trilerov na Slovensku. Jeho posledný titul Trhlina na sklonku minulého roka ovládol knižný trh a prerazil ním aj v inak pomerne konzervatívnej súťaži Anasoft litera.
Čoho ste sa báli ako dieťa?
Všetky moje strachy, o ktorých sa mi chce hovoriť, sú v mojich knihách. Moje príbehy musia v prvom rade vydesiť mňa samého. Ak nie rovno vydesiť, musia ma aspoň znepokojiť. Myslím si, že len tak sa dá emócia preniesť na čitateľa, aby doslova cítil prejavy strachu.
Pociťujete strach aj dnes?
Určite áno. Strach nepociťuje iba psychopat. Ak necítite strach, je to prejav patologického psychologického stavu. Strach je totiž veľmi dôležitý. Je súčasťou našej evolučnej výbavy, pretože sa stará už milióny rokov o naše prežitie. Ten, kto nepociťuje strach, je na tom ešte horšie ako ten, kto sa bojí permanentne.

Buďte konkrétny. Čoho sa bojí Jozef Karika?
Zatiaľ neviem o ničom, z čoho by som mal vyslovene panickú hrôzu. Ale v istej miere pociťujem bežné strachy - z tmy, osamotenia, uzatvorených priestorov. Každá z mojich hororových kníh je napísaná okolo jednej centrálnej fóbie. Napríklad Tma je okolo strachu z tmy, Trhlina hovorí o strachu zo stratenia sa. Čiže, ako vravím, všetkými týmito strachmi do určitej miery trpím aj ja a jedine tak sa to dá preniesť aj na čitateľa.
Čo podľa vás ľudí fascinuje na hororoch?