BRATISLAVA. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko si za svojím vystúpením v ruskej dume stojí. Svoj nekritický prejav k Rusom vysvetlil tým, že ho pohostili a nepatrilo by sa to.
"Nemôžete prijať chlieb aj kritizovať hostiteľa," povedal Danko.
V ruskej Štátnej dume bol Danko v polovici novembra na pozvanie jej šéfa Viačeslava Volodina, ktorý je na sankčnom zozname Európskej únie. Pred štyrmi mesiacmi sa šéf SNS chválil tým, že má číslo na jeho mobil.

Predseda SaS Richard Sulík Dankovi v diskusii v RTVS vyčítal, že vysiela protichodné signály. Podpísal deklaráciu, v ktorej súhlasí so sankciami proti Rusku, ale v dume ich nespomenul. Takisto mu vyčítal, že Rusko nekritizoval za anexiu Krymu.
"Nemôžeme hodnotiť bilaterálne vzťahy Ukrajiny a Ruska. Ony si vytvárali dlhodobo určité problémy," povedal Danko.
Sankcie podľa Sulíka nie sú správne, ale keďže Slovensko je súčasťou Európskej únie, treba ich podľa neho dodržiavať. Rusko je podľa neho kľúčový hráč v medzinárodnej politike, bez ktorého sa kríza v Sýrii nevyrieši.
Hoci Danko verejne volal po posilnení ruštiny na slovenských školách, k článku armádnej televízie Zvezda o tom, že by Československo malo Rusku poďakovať za inváziu v roku 1968, sa dlho verejne nevyjadroval.

Telefón zložil hneď, ako ho s otázkou o článku oslovil redaktor SME. Nereagoval ani cez svoju stranícku či parlamentnú hovorkyňu.
„Stotožňujem sa so slovami prezidenta Českej republiky Miloša Zemana a považujem to za zlyhanie jednotlivca,“ povedal o článku Danko v RTVS.
Konzultáciu s Lajčákom si vysvetlili
Svoj prejav v ruskom parlamente mal Andrej Danko konzultovať s ministerstvom zahraničných vecí, sťažoval sa šéf diplomacie za Smer Miroslav Lajčák. Rovnako to mal podľa neho urobiť aj prezident Andrej Kiska pred svojím prejavom v Európskom parlamente.
„Ja len dúfam, že tie vystúpenia nepôjdu každé v inom smere. To by malo nedobrý dosah na Slovensko,“ hovoril Lajčák.

Kiska neskôr reagoval, že zhruba pred mesiacom s Dankom a premiérom Robertom Ficom zo Smeru prijali deklaráciu, v ktorej vyjadrili silný záväzok voči Európe a Európskej únii a jeho prejav bol v súlade s deklaráciou.
Danko na Lajčákovu kritiku v RTVS povedal, že s ním svoj prejav konzultovať nemusel. Dodal, že si už zatelefonovali a celú vec si vysvetlili.
Memoránd o zbrojení sú desiatky
Danko reagoval aj na zistenia Martina Dubéciho z Progresívneho Slovenska o utajovanom nákupe obrnených transportérov za viac než 400 miliónov eur bez otvorenej súťaže. Na porovnanie, toľko má stáť jedenásťkilometrový úsek D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka pri Žiline.
Vláda 17. mája schválila verejný dokument, v ktorom ministerstvo obrany tvrdí, že ešte len ide hľadať najefektívnejší spôsob nákupu.
"Ministerstvo (...) bude všetky možnosti obstarania ďalej analyzovať a na základe záverov stanoví najvýhodnejší spôsob obstarania," píše sa v dokumente.
Dubéci na základe infozákona zistil, že už o deň neskôr ministerstvo potichu podpísalo s fínskym ministerstvom obrany memorandum, ktorým sa predbežne dohodli na nákupe transportérov. Ako prvý na to upozornil Denník N.
Memorandum síce hovorí o spolupráci, ale s nákupom transportérov nesúvisí, tvrdí Danko. „Takýchto memoránd je 30 so štátmi v rámci spolupráce NATO. Nech ho zverejnia v celom rozsahu,“ povedal.
Minister obrany za SNS Peter Gajdoš už niekoľko týždňov čelí kritike, že nákup utajuje. Napríklad o fínskom memorande do 10. novembra nevedel ani štátny tajomník jeho ministerstva za Most-Híd Róbert Ondrejcsák.

Beata
Balogová
