BRATISLAVA. Ústav pamäti národa (ÚPN) by mal na budúci rok hospodáriť so sumou vyše 1 670 000 eur.
Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý predložili na vedomie vláde a schváliť ho ešte musí parlament.
Nový rozpočet
Z tejto sumy je na mzdy určených vyše 811 000 eur. Ide o reálne potreby na mzdy pre 72 zamestnancov.
Ako sa uvádza v materiáli predloženom na rokovanie vlády, na tovary a služby je vyčlenených 506 000 eur.

Táto čiastka bude prioritne použitá na výdavky spojené s financovaním aktivít v Európskej sieti Pamäť a solidarita, na odmeny členom Správnej rady Ústavu pamäti národa a Dozornej rady Ústavu pamäti národa (186 000 eur).
Peniaze pôjdu aj na úhradu nákladov spojených s užívaním vypožičaných kancelárskych priestorov v budove Slovenskej správy ciest a na úhradu nájomného za priestory, v ktorých je zriadený archív.
Na poistné do fondov je určená suma 347 961 eur. Navrhovaný rozpočet počíta s bežnými výdavkami na školenia, cestovné, pohonné hmoty a nákup spotrebného materiálu či kníh.
V predloženom rozpočte sa nepočíta s kapitálovými výdavkami. V materiáli sa zdôrazňuje, že rozpísané finančné prostriedky budú použité na plnenie úloh podľa zákona o pamäti národa.
Zmeny v ÚPN
ÚPN je od novembra bez predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Po zmene legislatívy, ktorú mnohí kritizovali a označili sa likvidačnú, sa funkcie vzdal Ondrej Krajňák.
Podľa novely sa stala štatutárnym orgánom ÚPN správna rada, kolektívny deväťčlenný orgán. Predseda správnej rady má koordinovať jej činnosť a konať v jej mene navonok.
Krajňák zostal členom správnej rady do konca jeho volebného obdobia v roku 2019.
Rada dočasne delegovala kompetencie v pracovnoprávnych vzťahoch, právnej agende, podpisovaní zmlúv a chode inštitúcie na podpredsedníčku ústavu Alenu Kluknavskú.