BRATISLAVA. Finančná podpora starostlivosti príbuzných a blízkych o deti, o ktoré sa nestarajú ich biologickí rodičia, by mala byť posilnená.
Navrhuje to ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v novele zákona o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, ktorú parlament posunul do druhého čítania.
Dostupnosť odbornej pomoci
Ministerstvo práce chce zároveň zlepšiť dostupnosť odbornej pomoci pre deti a ich rodiny, ktorú by mohli vyhľadávať na dobrovoľnej báze.
V návrhu zákona preto odporúča vytvorenie multifunkčných centier pre deti, ich rodiny a plnoleté fyzické osoby, ktoré by vznikli z dnešných zariadení, akými sú detské domovy, krízové strediská a resocializačné strediská pre drogovo závislých.
Ďalšou z priorít je vytvorenie podmienok na zvýšenie profesionality výkonu opatrení v zariadeniach. Ministerstvo chce tiež využiť potenciál existujúcich zariadení na riešenie dostupnosti ambulantnej a terénnej odbornej pomoci deťom a ich rodinám.
Súčasťou návrhu novely sú aj zmeny v podmienkach výkonu resocializačných programov, a okrem zmien v priestorovom a personálnom zabezpečení ministerstvo navrhuje aj sprísnenie podmienok prijímania na resocializačný program.
Blahová s návrhom nesúhlasí
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny stvorilo podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej vo svojej novele zákona o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele monštrum, ktorým je Centrum pre deti, ich rodiny a plnoleté fyzické osoby.

Ako povedala Blahová dnes vo vystúpení v NR SR počas prerokovávania novely, návrh má množstvo technických nedostatkov a je šitý horúcou ihlou.
Upozornila, že ak návrh prejde, 1. apríla zaniknú detské domovy. Po prijatí novely totiž od 1. apríla 2018 sa každé jedno zariadenie, ktoré sa staralo o deti podľa tohto zákona, premení na Centrum.
„Centrum bude prijímať opustené deti, maloletých aj dospelých narkomanov, deti na výchovné opatrenie, detské obete trestných činov, bude poskytovať ambulantné služby aj terénnu sociálnu prácu, aj služby krízových centier pre matky s deťmi, aj plnoletých závislých, aj domovy na polceste pre mladých dospelých, bude tiež robiť školenia pre profesionálnych rodičov, prichýli deti v kríze aj všetky, ktoré zaklopú,“ upozornila Blahová s tým, že toto všetko bude robiť monštrum zvané Centrum.
Richter tvrdenia označil za polopravdy
Minister práce Ján Richter označil tvrdenia Blahovej za polopravdy.
„Ste neznalá veci. U vás je len zloba,“ povedal jej s tým, že je pripravený o výhradách k novele zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele diskutovať. Podľa ministra rezort nechce napĺňať ďalšími tisícami detské domovy. "Toto je najlepšia cesta, ktorou sme sa vydali," povedal.
Podľa opozičnej poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina) je projekt zriadenie centier novým nevydareným modelom z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. „V prípade jeho schválenia sa každé jedno zariadenie, ktoré sa staralo o deti, 1. apríla 2018 premení na 'Centrum', ktoré nemá šancu fungovať,“ upozornila Krištúfková.
Podľa nej návrh obsahuje množstvo výrazných nedostatkov.
„Chýba mu jasná špecifikácia odborného zamerania Centier. Neviem si predstaviť skĺbiť starostlivosť o opustené deti, maloletých, zároveň o dospelých závislých, o detské obete trestnej činnosti a riešiť aj deti s výchovným opatrením. Centrá majú vykonávať činnosti krízových centier, domovov na polceste, robiť školenia pre profesionálnych rodičov a byť útočiskom pre všetky deti v kríze. A to všetko bez odbornej súčinnosti úradov práce, sociálnych vecí a rodiny,“ upozornila.
Bez pilotného vyskúšania
Dnešné detské domovy nie sú podľa Krištúfkovej dostatočne materiálne pripravené na ambulantnú, pobytovú ani terénnu formu služby.
„Nedostatok personálu a problémy pri prijímaní nových zamestnancov sa ešte zhoršia. Dnešní zamestnanci sú špecializovaní na prácu s deťmi, ale na prácu s dospelými a rodinou neboli pripravovaní ani počas štúdia,“ uviedla s tým, že tento projekt navyše nebol pilotne vyskúšaný ani v jednom detskom domove.
Za absolútny nezmysel celého návrhu považuje Krištúfková dobrovoľné pobyty detí, na ktoré bude stačiť len ich súhlas.
„To v praxi znamená, že dieťa príde bez preukazu poistenca, rodného listu a bez vedomia rodiča, a čo v prípade, že ďalší deň si to rozmyslí? Na základe čoho bude prepustené, na čiu zodpovednosť? Nechce sa mi veriť, že niečo také nedomyslené sa dostalo až do parlamentu,“ uviedla.
Poslankyňa Sme rodina vyzvala ministra práce, aby tento návrh prepracoval.
Poslanci ďalej rokovali o:
Koalícia sa dohodla s opozíciou na pozmeňujúcich návrhoch, ktoré budú zapracované do novely zákona o sociálnych službách. Zmeny sa týkajú prevádzkovateľov jaslí. Po novom získajú viac času na zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb. Budú tak musieť urobiť do 30. júna 2018 namiesto pôvodného dátumu 31. decembra 2017.
Rokovanie o právnej norme bolo na poslednej schôdzi prerušené práve pre nezrovnalosti v novele. Poslanci sa k nej vrátili až v utorok na aktuálnej schôdzi. Oba politické tábory sa dohodli na spoločných zmenách, ktoré predložili do parlamentu. Prevádzkovatelia jaslí tak získajú polročný časový vankúš na prispôsobenie sa novým pravidlám.
Parlamentný zdravotnícky výbor v utorok odsúhlasil návrh na zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa. Pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti predložil poslanec za Smer Richard Raši. Od zamestnávateľov by tak do zdravotných poisťovní za budúci rok malo prísť navyše viac ako 102 miliónov eur.
Poskytovanie náhradného výživného sa upraví. Počíta s tým novela zákona z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Právna norma má nadobudnúť účinnosť od 1. júla budúceho roka. Základným cieľom novely zákona o náhradnom výživnom je úprava jeho poskytovania ako preddavkovej dávky.
Novelou zákona sa stanoví povinnosť, časové obdobie a situácie, kedy a v akej výške je poberateľ náhradného výživného povinný vrátiť preddavkovo vyplatené náhradné výživné v prípade vymoženia výživného exekučným konaním alebo dobrovoľným plnením zo strany povinnej osoby.
Pravidelné zmrazovanie platov ústavných činiteľov by mohla nahradiť nová úprava ich odmeňovania. Pripustili to koaliční poslanci po tom, ako plénum odmietlo zmrazovať platy v zrýchlenom režime. Koaliční poslanci si vedia predstaviť, že by mali po novom zdanený celý plat. Dnes sa im paušálne náhrady nezdaňujú.
"Budeme musieť urobiť to, že sa možno už v januári budeme musieť zaoberať zmenou zákona. Hovorí sa aj o tom, že napríklad paušálne príplatky by sa mali zdaniť," povedal podpredseda Národnej rady SR a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podobný názor má aj podpredseda parlamentu a poslanec Mosta-Híd Andrej Hrnčiar. "Ja aj ďalší poslanci sme za to, aby sa úplne zmenil zákon," povedal s tým, že je za zdanenie paušálnych náhrad.
Obchodovať s emisnými kvótami by sa malo od budúceho roka len prostredníctvom elektronického systému, ktorý bude slúžiť na predkladanie správ o emisiách skleníkových plynov, správ o činnosti prevádzky, ako aj správ o overení a monitorovacích plánoch. Novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami z dielne rezortu životného prostredia, ktorou dnes poslanci ukončili rokovanie prvého dňa 23. schôdze Národnej rady SR, určuje aj nové spôsoby použitia výnosov z predaja ročne pridelených emisných kvót.