BRATISLAVA. Pravidlá obchodovania s emisnými kvótami sa budú od januára meniť. Novinky prináša novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami z dielne envirorezortu, ktorá má nastaviť prehľadný systém obchodovania. Právnu normu v stredu 90 hlasmi schválili poslanci Národnej rady .
Emisie skleníkových plynov z dopravy, poľnohospodárstva a domácností na Slovensku klesajú. Tie prebytočné môže štát presúvať do ďalších rokov alebo ich predať iným členským štátom EÚ.
Výnosy z predaja
Únia pridelí Slovensku ročne zhruba 25 miliónov ton emisných kvót AEA. Tie slúžia na pokrytie sektorov dopravy, poľnohospodárstva a odpadov, ale aj na individuálne vykurovanie domácností.
Slovensko z tohto prideleného množstva spotrebuje ročne asi 21 miliónov. Novela zákona určuje spôsoby použitia výnosov z ich predaja a zavedenie nahlasovania emisií prostredníctvom elektronického systému.
Slovensko predpokladá nadbytok emisných kvót AEA do roku 2020. Ten nebude možné preniesť do ďalšieho obdobia. Ak tento nadbytok Slovensko nepredá, emisné kvóty prepadnú.
Z dôvodu využitia flexibility predaja emisných kvót AEA novela zákona definuje pojem emisné kvóty AEA, určuje Ministerstvo životného prostredia ako správcu emisných kvót AEA-
Rovnako ako aj spôsob predaja emisných kvót AEA formou priameho predaja, sprostredkovane alebo na dražbe.
Výnosy z predaja emisných kvót budú príjmom Environmentálneho fondu, ktorý ich môže použiť na podporu zelených projektov. Právna norma preto novelizuje aj zákon o Envirofonde.
Obchodovanie s kvótami
Novela zákona okrem toho zavádza povinnosť pre účastníkov schémy obchodovania registrovať sa a predkladať vybrané údaje prostredníctvom elektronického systému.
Ten bude slúžiť na predkladanie správ o emisiách skleníkových plynov, správ o úrovni činnosti prevádzky, správ o overení a monitorovacích plánov.
Opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS) prišla s pozmeňujúcim návrhom, aby ministerstvo životného prostredia vopred prerokovalo výšku použiteľného výnosu z dražieb kvót a spôsob jeho použitia v príslušnom výbore. Sľubovala si od toho väčšiu transparentnosť.
"Navrhovanou zmenou sa do procesu prijímania dohody včlení ďalší subjekt kontroly tak, aby mohlo byť zabezpečené dodržanie percentuálnych rozpätí použitia výnosu z dražieb ustanovených v zákone. Ročne pritom ide o prostriedky v objeme približne 140 miliónov eur," argumentovala. Jej pozmeňujúci návrh však neprešiel.
Poslanci ďalej rokovali o:
Ochrana vody na Slovensku sa má výrazne posilniť. Ministerstvo životného prostredia si to sľubuje od zmien vo vodnom zákone a v zákone o vodovodoch a kanalizáciách, ktoré v stredu poslanci posunuli do druhého čítania. Vynovený vodný zákon prináša zákaz plavidiel so spaľovacím motorom v najprísnejších ochranných pásmach vodárenských zdrojov, jasnejší postup pri posudzovaní vodných elektrární aj prísnejšie pravidlá pri nakladaní s odpadovými vodami.
Národná rada súhlasila s Dohodou o spoločnom leteckom priestore medzi Európskou úniou, jej členskými štátmi a Gruzínskom. Ide o komplexnú dohodu členských štátov EÚ s Gruzínskom o spoločnom leteckom priestore, kde sa nahrádzajú súčasné bilaterálne dohody daných štátov s Gruzínskom, respektíve v prípade Slovenska, ktoré bilaterálnu dohodu nemá, sa pravidelné letecké spojenia medzi obomi krajinami budú riadiť touto dohodou. Dohoda umožní priame letecké spojenia nielen leteckým dopravcom z Gruzínska alebo Slovenska, ale aj leteckým dopravcom EÚ.
Jasle, ktoré existovali do konca februára tohto roka, dostanú o pol roka viac času na svoju registráciu. Vyplýva to z novely zákona o sociálnych službách, ktorú dnes definitívne schválil parlament. Poslanci schválili pozmeňujúci návrh šéfky parlamentného výboru pre sociálne veci Aleny Bašistovej, podľa ktorého sa koniec lehoty na podanie žiadosti o zápis do registra poskytovateľov sociálnej služby pre jasle, existujúce k 28. februáru tohto roka, posúva z 31. decembra tohto roka na 30. júna budúceho roka.
Návrh nového zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke posunuli poslanci parlamentu do druhého čítania. Ministerstvo dopravy a výstavby pripravilo úplne nový zákon najmä z dôvodu prijatia balíčka opatrení Európskej únie v súvislosti s kontrolami technického stavu vozidiel, nových predpisov upravujúcich schvaľovanie vozidiel a dohľadu nad trhom. Súčasný zákon z roku 2004 bol novelizovaný už devätnásťkrát.
Zriadenie konzulárneho úradu vedeného honorárnym konzulárnym úradníkom cudzieho štátu na území Slovenska bude podmienené súhlasom nášho ministra zahraničných vecí. Vyplýva to z novely zákona o zahraničnej službe, ktorú poslanci schálili. Právna norma bude účinná od februára 2018.