BRATISLAVA. Prípad podplatného viceprimátora Košíc Eugena Čuňa mal byť jedným z prvých, ktorý by dokázal, že za korupciu sedia aj politici. Jeho prípad je však aj po pätnástich rokoch stále neuzavretý.
Už po štvrtý raz o ňom v stredu rozhodoval Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Jeho predošlé rozhodnutia totiž zakaždým zrušil Najvyšší súd.
Čuňo napokon vyviazol s peňažným trestom dvetisíc eur. Verdikt je zatiaľ neprávoplatný. Ak sa Čuňo odvolá a Najvyšší súd mu dá za pravdu, rozhodovať sa môže aj piaty raz.

Ide o ďalšiu z veľkých káuz, ktoré sa na súdoch ťahajú roky. V stredu mal ísť pred Najvyšší súd aj podnikateľ Jozef Majský odsúdený za tunelovanie nebankoviek Horizont a BMG Invest.
Verejné pojednávanie však pre chorobu jeho advokáta odročili. Práve opakované péenky a podobné ospravedlnenia účastníkov sporu pritom patria k hlavným dôvodom, pre ktoré sa spor ťahá už pätnásty rok.
Pri Čuňovi zase Najvyšší súd pravidelne vyčítal pezinskému súdu viaceré chyby pri rozhodovaní. Stať sa to môže aj teraz, keďže jeden z trojice odsúdených v prípade sa už odvolal. Samotný Čuňo sa k tejto možnosti ešte nevyjadril.
Naťahovanie káuz počas takéhoto obdobia označuje právnik Pavel Nechala spolupracujúci s Transparency International Slovensko za neprijateľné. Štát by podľa neho mal podľa skúseností z praxe upravovať legislatívu tak, aby sa podobná situácia neopakovala.

„Dôveru v súdnictvo podkopáva aj takáto neschopnosť súdov dopracovať sa k rozhodnutiu,“ vysvetlil Nechala. Po dlhých rokoch takisto platí, že tresty nemôžu byť také vysoké, ako by to bolo pri okamžitom odsúdení a môžu tak aj strácať hlavný zmysel.
Ministerstvo spravodlivosti hovorí, že s naťahovaním prípadov samé nie je spokojné, preto aj pri péenkách menilo v Trestnom poriadku to, za akých podnienok sa advokát či obžalovaní musia dostaviť napríklad pred súd.
"Sú tam aj konkrétne opatrenia súvisiace s otázkou práceneschopnosti. Je potrebné, aby ich súd využíval," povedal hovorca rezortu Peter Bubla. Dodal však, že zabrániť tomu, aby Najvyšší súd zrušil rozhodnutie súdu nižšieho stupňa, ministerstvo nedokáže.