BRATISLAVA. Hranica obohnaná ostnatým drôtom, vojaci so samopalmi s ostrými nábojmi, agresívne psy. Hranice, kde komunistické Československo susedilo so západnými krajinami, pripomínali dobre stráženú vojenskú základňu.
Ani to neodradilo tisícky ľudí, ktorí túžili po slobode, aby sa pokúsili utiecť na Západ. Mnohým sa to podarilo, desiatky ľudí pokus o útek neprežili.

V drôtoch bol od začiatku 50. rokov do roku 1965 aj elektrický prúd. Zabil 91 ľudí z celkovo 246 obetí prísne stráženej hranice.
Zodpovednosť za smrť desiatok ľudí na hraniciach nesie okrem iných aj bývalý minister vnútra, člen politbyra a neskôr československý premiér Lubomír Štrougal, ktorý bol vo funkcii v rokoch 1961 až 1965.
Koncom februára tohto roka sa o neho začal zaujímať aj poľský Inštitút národnej pamäti, pretože na našich hraniciach zomreli aj Poliaci.
„Takéto iniciatívy vyvolávajú nádej na úplné vyrovnanie sa s komunistickými zločinmi, prinášajú možnosť identifikovať páchateľov a vzdať úctu obetiam," povedal po začiatku vyšetrovania prezident inštitútu Jarosław Szarek.
Žiadajú exhumáciu
Poľský Inštitút národnej pamäti ani tamojšia prokuratúra nechcú prezradiť žiadne detaily, aby vyšetrovanie neohrozili.