BRATISLAVA. Iba vyše jedenásť percent - tak málo podnetov na zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť uznal vlani za opodstatnené Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Nemocnice, ktoré pochybili, zväčša dostanú len pokutu. Napríklad 500 eur.
Dostala ju Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach za to, že jej lekár smrteľne chorého Petra Tótha poslal domov, v dôsledku čoho o pár dní zomrel.

Polícia trestné stíhanie lekára, ktorý Petra liečil, zastavila a súd v rámci občianskoprávneho konania sa ešte neskončil.
Súdy vinníkov za zlé poskytnutie zdravotnej starostlivosti potrestajú málokedy.
Napríklad lekári dostanú skôr trest za to, že brali úplatky ako za pochybenie pri liečbe.
Jana Mravíková, ktorá už sedem rokov bojuje za spravodlivé vyšetrenie smrti jej partnera Petra Tótha v košickej nemocnici, ale aj expert na medicínske právo advokát Ivan Humeník, či šéf občianskeho združenia Slovenský pacient Radoslav Herda odporúčajú, aby sa pacienti a ich príbuzní neváhali dožadovať vyvodenia zodpovednosti pri pochybení pri liečbe.
Kričte z plného hrdla
"Kričte z plného hrdla," radí Mravíková ľuďom, ak vidia, že zdravotná starostlivosť nie je poskytnutá správne.
"Asi by som nemohla žiť s tým, že som to nechala len tak," odpovedá na otázku, či by išla do boja za spravodlivé vyšetrenie partnerovej smrti ešte raz. "Pripadalo by mi to, že sa pripájam k tým ľuďom, ktorí tvrdia, že by aj tak zomrel. K ľuďom, ktorí si nevážia život."