BRATISLAVA. Výsledok kolektívneho vyjednávania považujeme za pomstu predsedu vlády za to, že odborári odmietli podpísať zahanbujúce memorandum a vzdať sa tak svojho ústavného práva na kolektívne vyjednávanie.
Tvrdia to členovia predsedníctva Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV), ktorí na výjazdovom rokovaní v Čadci vyjadrili rozhorčenie z výsledku kolektívneho vyjednávania a z negatívneho postoja vlády k návrhu na valorizáciu platov zamestnancov vysokých škôl v roku 2018.
Agentúru SITA o tom informoval vedúci Úradu OZPŠaV Juraj Stodolovský.
„Upozorňujeme, že finančné prostriedky na šesťpercentnú valorizáciu platov mala vláda na tento účel vyčlenené od 1. septembra 2018,“ uviedli odborári a zdôraznili, že žiadna vláda nebola schopná vyčleniť dostatok peňazí na reformu školstva, čo hazarduje s pozitívnym vývojom slovenskej ekonomiky v budúcnosti.
Odborári vo svojom stanovisku pripomenuli, že zvýšenie platov zamestnancov školstva od 1. septembra 2017 bolo výsledkom rokovaní medzi zástupcami OZPŠaV, ministrom školstva a predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré sa začali ešte koncom minulého roka.
Odborový zväz preto vyzval vládu, aby schválila finančné prostriedky na zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl v roku 2018.
„V opačnom prípade upozorňujeme, že na splnenie vládnych sľubov a presadenie zlepšenia pracovných podmienok všetkých zamestnancov školstva budeme organizovať celoštátne protestné aktivity,“ uviedli odborári v stanovisku.