BRATISLAVA. Zvláštny spor v koalícii, v ktorej sa vzbúrila časť poslancov pri hlasovaní o ďalšom zmrazení svojich platov, skončil po dvoch dňoch. Keď premiér Robert Fico zo Smeru pohrozil hlasovaním o dôvere vláde, poslanci názor zmenili a platy si už zvyšovať nechcú.
Na kríze, pre ktorú Fico hovoril, že je ochotný položiť vlastnú vládu, nesedí viacero vecí. Za vládny návrh, aby sa platy napriek zákonu opäť nezvyšovali, nehlasovalo v utorok ani 26 z prítomných poslancov Smeru.
Návrh bojkotovala aj celá SNS okrem jej šéfa a predsedu parlamentu Andreja Danka, a hlasovali zaň len štyria poslanci za Most-Híd.
Kým poslanec Smeru Miroslav Číž to pripísal „komunikačnému vákuu“, podpredseda SNS Anton Hrnko vyhlásil, že so straníckymi kolegami „chce robiť, čo majú robiť“.

Práve SNS ešte v lete vypovedala koaličnú zmluvu a spôsobila vládnu krízu, sťažovala sa na zlú komunikáciu v koalícii. Do doplnku koaličnej zmluvy si vynútila aj častejšie stretnutia lídrov strán a spoločné postupy pri vládnych návrhoch.
Poslankyňa Mosta-Hídu Edita Pfundtner odmieta, že by nové pravidlá nezabrali. Komunikácia sa podľa nej zlepšila a fungovala aj pri zákone o platoch, ale nezhodli sa samotní poslanci.
„Nedošlo k dohode na úrovni klubov a poslancov, ktorá mala nasledovať po tom, čo sa dohodli traja predsedovia koaličných strán,“ vysvetlila Pfundtner. Ako je to pri vládnom návrhu možné, nevedela vysvetliť ona ani poslanec Smeru Jaroslav Baška.
„Nie je to problém v komunikácii. Poslanci sú svojprávni a každý si vyjadril svoj názor,“ hovorí Baška.
To, že názor v Smere, ale aj v SNS zmenili hneď po Ficovom výroku o „pre neho principiálnej veci“, je podľa poslancov prirodzené.