BRATISLAVA. Zaviesť exekučnú imunitu pre vymedzený druh majetku miest a obcí navrhujú poslanci NR SR za vládnu stranu Most-Híd.
Ich návrh novely zákona o súdnych exekútoroch parlament posunul do druhého čítania.
Ohrozený záujem občanov
Podľa navrhovateľov býva v niektorých prípadoch ohrozená činnosť súvisiaca s verejnými prácami obcí a miest, ako sú odvoz odpadu, dodávanie tepla, kanalizácia, dodávka tepla.
Na ne by exekúcia nemohla byť použitá, bol by totiž ohrozený aj záujem občanov. Ako povedal podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar, jeden z predkladateľov návrhu, pri tvorbe zákona vychádzali aj z jeho praktických skúseností ako primátora mesta Martin.
„Mestá a obce môžu čeliť exekúcii nielen preto, že sa do exekúcie dostali vlastnou chybou, ale aj z iných dôvodov,“ povedal.
Podľa jeho skúseností mnohé právnické osoby, ktoré sa zameriavajú na obce, útočia na strategický majetok miest a obcí.
Novelou zákona sa tak ochráni majetok, ktorý zabezpečuje verejnoprospešné aktivity miest a obcí. Ak poslanci novelu zákona schvália, platnosť nadobudne 15. marca budúceho roka a nebude sa týkať už prebiehajúcich exekúcií.
Ochrana obcí
Novelu podporí aj opozičné hnutie Sme rodina. Podpredseda poslaneckého klubu Peter Pčolinský povedal, že návrh novely by ochránil obce, aby mohli zabezpečiť dodávku vody a tepla, teda energií, ktoré sú potrebné na fungovanie domácností.
Podľa neho však exekútori môžu exekvovať napríklad autá úradov.
Poslanec OĽaNO Jozef Viskupič kritizoval, že novela sa má týkať len obcí a miest, ale nie samosprávnych krajov.
„Prečo chcete chrániť nezodpovedné konanie volených zástupcov. Nie je to dobrý návrh zákona. Buď to riešme komplexne, alebo vôbec nie,“ uviedol.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Leteckí dopravcovia by mali byť povinní zasielať niektoré údaje o svojich pasažieroch polícii. Predpokladá to návrh novely zákona o Policajnom zbore, ktorý vo štvrtok poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Polícia bude môcť tieto údaje využívať pri prevencii, odhaľovaní, vyšetrovaní a stíhaní teroristických trestných činov a inej závažnej trestnej činnosti, ako je napríklad obchodovanie s ľuďmi, korupcia, násilná a drogová trestná činnosť.
Prihlášky do materských, základných, špeciálnych aj stredných škôl by žiaci a ich rodičia mohli podávať aj elektronicky. V novele zákona o výchove a vzdelávaní to navrhujú poslanci Národnej rady SR za SNS Eva Smolíková, Andrej Danko, Tibor Bernaťák a Tibor Jančula. Parlament ho posunul do druhého čítania. Zmena zákona prichádza v súvislosti s elektronizáciou verejnej správy. Elektronicky by sa mohla vydávať aj správa z diagnostického vyšetrenia dieťaťa alebo žiaka a písomné vyjadrenie školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
Identifikovanie konečného užívateľa výhod by malo dopomôcť k prevencii možného financovania terorizmu alebo inej trestnej činnosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona z rezortu vnútra o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu, ktorú poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Finančné inštitúcie by podľa zákona mali byť povinné vykonať identifikáciu konečného užívateľa výhod a prijatie primeraných opatrení na overenie jeho identifikácie, vrátane opatrení na zistenie vlastníckej štruktúry a riadiacej štruktúry klienta, ktorý je právnickou osobou a združením majetku.
Funkcionári, ktorí zastávali významné verejné funkcie v zahraničí aj na Slovensku, by mali byť pod prísnejším drobnohľadom. Postarať sa o to má zmena zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu, ktorú vo štvrtok poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Ministerstvo vnútra v návrhu ustanovuje povinnosť vypracovávať národné hodnotenie rizík legalizácie a financovania terorizmu, v rámci ktorého by Slovenská republika mala identifikovať, vyhodnotiť a porozumieť rizikám legalizácie a financovania terorizmu a následne prijať vhodné opatrenia k zníženiu týchto rizík.
Skrátiť dĺžku praxe advokátskeho koncipienta z piatich na tri roky a zjednodušiť prístup k slobodnému povolaniu advokáta tak, aby bolo možné do praxe advokátskeho koncipienta započítať aj prax vyššieho súdneho úradníka či inú právnu prax, navrhujú poslanci Národnej rady SR z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Podľa súčasne platného zákona o advokácii je možné započítať prax len niektorých právnických profesií (napr. sudcu či právneho čakateľa prokuratúry). Novelou zákona o advokácii tento výpočet navrhujú rozšíriť aj o prax na inej právnickej pozícii, ktorá podľa platného znenia nie je započítateľnou praxou advokátskeho koncipienta, a to aj napriek obdobnej náplni práce.