Keď Marie Vrabcová v roku 2012 oslovila Róberta Bezáka so žiadosťou o rozhovor, odmietol ju ako mnohých iných novinárov pred ňou. Stále však dobiedzala, až kým vznikol nielen jeden rozhovor, ale aj kniha o jeho živote. Teraz Vrabcová vydáva druhú knihu s Robertom Bezákom - Zamyslenia, kde prostredníctvom rozhovorov predstavuje jeho osobnosť a názory. Za päť rokov tak mohla sledovať, ako sa menili Bezákove očakávania k cirkvi aj jeho vyrovnávanie sa so slávou.
Prečo ste sa rozhodli napísať knihu rozhovorov s Róbertom Bezákom?
„Jednak mi prišla ponuka z vydavateľstva, jednak som chcela Róberta Bezáka predstaviť verejnosti ako človeka. Ľudia ho doteraz najčastejšie vnímajú ako biskupa, ktorý sa dostal do konfliktu s cirkvou. Lenže Róbert Bezák nie je len biskup vyhodený z diecézy, v tom človeku je oveľa viac. Keďže už nekáže, bola by škoda, ak by ľudia prišli o jeho myšlienky, ktoré sú podľa mňa veľmi hodnotné.“
Novinári vedia, že dostať sa k arcibiskupovi Bezákovi nie je jednoduché. Ako sa vám podarilo zblížiť sa s ním do takej miery, že mohlo prísť k napísaniu takejto knihy?
„Bola som veľmi vytrvalá. Bolo to pol roka po jeho odvolaní v roku 2012 a vtedy žil v úzadí na chate na Záhorí. Ja som ho však opakovane a neúnavne žiadala o rozhovor, a ako sa aj v Biblii píše: „Klopte a bude vám otvorené.“ Neviem, či som ho zlomila preto, že už moje otravovanie nemohol vydržať, alebo naopak, že mu to bolo sympatické. Zrejme mal z toho rozhovoru dobrý pocit, a tak mi potom dôveroval aj pri písaní knihy Vyznanie, ktorá rozpráva jeho príbeh. Takto sme postupne spoznávali.“
Aké je to pre novinárku pravidelne sa stretávať s respondentom a vytvoriť si s ním bližší vzťah? Nemá to vplyv na objektivitu?
„Keď sme robili prvú knihu, tak sme sa ešte len spoznávali a ja som k tejto téme pristupovala so zvedavosťou novinárky. Vtedy som chcela zistiť, čo sa dalo, a nemyslím si, že by ma arcibiskup Bezák nejako ovplyvňoval. Postupne si ku mne vybudoval dôveru a aj ja som ho mohla bližšie spoznať. To však neznamená, že sa na jeho príbeh nepozerám s profesionálnym odstupom ako pri akejkoľvek inej téme. Nemala by som problém o ňom napísať kritický článok, ak by vyšlo najavo vážne pochybenie z jeho strany. Čitatelia z jeho odpovedí navyše zistia, že aj on sám vie byť k sebe veľmi kritický. Nie je typ človeka, ktorý má na všetko odpovede a myslí si, že všetko vie.“
Vraveli ste, že na Róbertovi Bezákovi nie je zaujímavý len jeho spor s cirkvou. Čo vás na ňom zaujalo?
„Poznám Róberta Bezáka približne päť rokov a sama som bola pri tých rozhovoroch prekvapená, aký je to hlboký človek. Hovorili sme o rôznych témach, ako napríklad láska, smrť a spravodlivosť, a vždy prišiel s hodnotnými myšlienkami či príkladmi. Je to o to obdivuhodnejšie, že o téme rozhovoru nikdy dopredu nevedel. Mali sme takú dohodu, aby sa na otázky nemohol pripraviť. Takisto ma vždy znovu udivuje, ako si pripúšťa vlastnú nedokonalosť. Stále hovorí, že nikto nie je neomylný a preto netreba nikoho súdiť.“
Aká jeho myšlienka vám utkvela v pamäti?
„Hovorí, že mnohí ľudia, ktorí v živote vykonali veľa dobrého a pomáhali iným, premýšľajú o tom, či sa im to niekedy vráti. Lenže práve preto by sme to od iných nemali očakávať, keďže vieme, aké je ťažké to dobro konať. Možno ľudia v našom okolí už teraz robia svoje maximum, hoci nám to nestačí a chceli by sme, aby urobili viac. Každý však máme svoje hranice niekde inde. Pre mňa sú to dôležité slová.“
Róbert Bezák je dnes už známou osobnosťou, ako to prežíva?
„Videla som, ako pôsobí na ľudí a aký je charizmatický. Po chvíli si však človek uvedomí, že to vôbec nie je ľahké. Vždy musí byť milý, vždy musí odpovedať na otázky a riešiť problémy iných. Od neho sa to očakáva. Vie, že ho ľudia vnímajú možno aj ako celebritu, ktorá cestuje po Slovensku a rozdáva rady, ale necíti sa ňou byť. Chcel by žiť normálny život a preto si aj vybral súčasné povolanie učiteľa.“
Marie Vrabcová, Róbert Bezák: Zamyslenia
Ako sa Róbert Bezák pozerá na vieru, cirkev, lásku, priateľstvo, odchádzanie či samotu? Ako sa dá aj o ťažkých témach písať s pokojom a pokorou človeka, ktorý vie, že každý si nesie svoje bremeno?
V novej knihe sú odpovedede na viaceré otázky, ktoré si v živote skôr či neskôr položí každý.
Kniha je dostupná už dnes v každom dobrom kníhkupectve. V dňoch 19. – 31. 12. 2017 ju nájdete aj v novinových stánkoch. Bude pribalená k denníku SME aj k denníku Korzár. Noví predplatitelia a predplatitelia denníka SME, ktorí si predĺžia svoje novinové predplatné na rok 2018, dostanú knihu zadarmo. Bude im doručená poštou najneskôr začiatkom februára.
Ako znášal to, že mu v jeho situácii nepomohol ani Vatikán?
„Bol z toho prístupu veľmi sklamaný, keďže svojmu kňazskému povolaniu veľa obetoval. Myslel si, že je v práve a môže od pápeža očakávať spravodlivé vyriešenie svojej situácie. Pápež sa mu ospravedlnil za všetky krivdy, ale tam to skončilo. Sledujem aj dianie vo Vatikáne a mám dojem, že funguje ako mocenská inštitúcia. Veľa vecí, ktoré sa dejú okolo pápeža, sú marketingovým ťahom na zastieranie zákulisných bojov a záujmov.
Menila sa za tých päť rokov jeho osobnosť či názory?
Jeho osobnosť nie, stále má rovnaký vzťah k viere a Bohu ako pred tým. Vyvíjal sa ale jeho názor na cirkev ako inštitúciu a sám hovorí, že už od nej nemá nereálne očakávania.
Prečo podľa vás arcibiskup Bezák cirkvi prekážal a prečo v nej nie je viac takýchto osobností?
Hovorili sme o tom aj v našej knihe. Niekde na začiatku slovenskú cirkev ovládli vlažní ľudia, ktorí potom dávali príležitosti len sebe podobným. Kostoly sú plné, na púte chodí veľa ľudí a to im stačí.
Neprekážajú im výrazné osobnosti, ktoré by ich mohli zatieniť?
Môžu v tom byť aj takéto malicherné pohnútky. Kňazi neriešia peniaze, nemajú ženu a deti, niektorí sa celý život venujú len svojmu kariérnemu postaveniu. A potom zazerajú na každého, kto by ich chcel svojím vplyvom predbehnúť.

Beata
Balogová
