BRATISLAVA. Ak by sa podarilo presadiť za členku Súdnej rady Moniku Jankovskú zo Smeru, strana Most - Híd to bude považovať za zásadné nedodržanie koaličnej zmluvy, vyhlásil po rokovaní republikovej rady predseda strany Béla Bugár.
"Na túto tému sme rokovali niekoľkokrát, no nedohodli sme sa. V koaličnej zmluve máme napísané, že posilníme občiansky prvok v Súdnej rade. Nominácia pani Jankovskej nezodpovedá tomu, čo je napísané v koaličnej zmluve a programovom vyhlásení vlády," vyhlásila na tlačovej besede ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Už v lete ministerka hrozila demisiou v prípade, že by sa Jankovskú do rady predsa len podarilo presadiť. Bugár po rokovaní koaličnej rady povedal, že poslanecký klub strany jednoznačne bude podporovať svoju ministerku.
Kauza Jankovská

Vymenovanie novej členky Súdnej rady sa v koalícii rieši už od polovice júna. Žitňanská totiž chcela pôvodne radu odstrihnúť od politikov, Smer však neustále pretláčal štátnu tajomníčku na ministerstve spravodlivosti Jankovskú.
Na ministerstvo spravodlivosti prišla ešte za ministra za Smer Tomáša Boreca, za jeho éry bola považovaná za sivú eminenciu. Ešte v roku 2012 si preto pozastavila výkon funkcie sudkyne Krajského súdu v Trenčíne.
Už v tom čase ju Žitňanská kritizovala, že v minulosti podala tzv. antidiskriminačnú žalobu, ktorými sa bežní sudcovia domáhali vyšších platov, aké dostali sudcovia Špeciálneho súdu.
Žaloba podľa Žitňanskej spochybnila nezaujatosť Jankovskej vo funkcii. „Názor štátnej tajomníčky vyjadrený žalobou je podľa mňa v protiklade s nastavenou argumentáciou na obhajobu záujmov štátu a jeho občanov,“ vyhlásila pred piatimi rokmi.
O Jankovskej sa kriticky vyjadrovala aj neskôr, keď sa dostala na kandidátku Smeru, no funkcie sudkyne sa napriek tomu nevzdala. Keď po vlaňajších voľbách Smer trval na tom, aby Jankovská zostala štátnou tajomníčkou, Žitňanská musela ustúpiť.
Agentúra TASR však pred dvoma dňami informovala, že podľa viacerých jej zdrojov Smer napokon z Jankovskej nominácie ustúpi. Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej ale zatiaľ odmietol tieto informácie komentovať.
Platy sa zmrazovať nebudú

Bugár sa na tlačovke venoval aj aktuálnym problémom v koalícii, ktoré súvisia so zmrazovaním platov.
Vláda totiž na poslednú tohtoročnú parlamentnú schôdzu poslala návrh na skrátené legislatívne konanie, v ktorom chcela docieliť, aby sa ústavným činiteľom od budúceho roka znova nezdvihli platy.
Návrh ale neprešiel, za skrátené konanie nehlasovali aj viacerí koaliční poslanci. Premiéra Roberta Fica tento krok rozčaroval natoľko, že sa začal vyhrážať spojením hlasovania o platoch s hlasovaním o dôvere vláde.
"Situácia, ktorá vznikla po hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní je neprijateľná. Vláda sa zodpovedá parlamentu, neriadi ho. Treba prijať systémové riešenie, ktoré bude pokrývať platy aj manažérov v štátnych podnikoch," povedal Bugár.
Ešte v sobotu chce telefonovať premiérovi, aby sa najneskôr v utorok stretol so všetkými koaličnými poslancami a vypočul si ich návrhy. Most podľa Bugára pripravuje aj svoje vlastné riešenie tohto problému, no najskôr ho chce prediskutovať s koaličnými partnermi.
"Zmrazené platy nebudú. Či sa dvihnú o euro alebo o sto eur, to už nie je také podstatné," povedal Bugár. Na decembrovej schôdzi chce presadiť akési dočasné riešenie, systémové kroky, ktoré by mali riešiť platy ústavných činiteľov, chce potom rozoberať začiatkom budúceho roka.
Okrem týchto záležitostí republiková rada diskutovala aj o návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý ako celok podporuje. Bugár taktiež zopakoval, že ich podporu má aj štátny tajomník na ministerstve obrany Róbert Ondrejcsák. Ten sa v poslednom čase viackrát kriticky vyjadroval o nákupoch stíhačiek či obrnených vozidiel.

Beata
Balogová
