BRATISLAVA. Snažia sa o dieťa viac ako rok, ale nedarí sa im ho splodiť. Párov, ktoré majú tento problém, na Slovensku podľa odborníkov pribúda.
Takmer polovičný podiel na neplodnosti párov majú muži, odhadujú odborníci. Neplodnosťou sú v poslednom čase ohrození viac mladí muži než štyridsiatnici.

O svojej neplodnosti sa cez víkend na sociálnej sieti rozpísal moderátor televízie Markíza Viktor Vincze, manžel moderátorky Adely Vinczeovej.
"Prečo moje telo produkuje trikrát menej spermií na mililiter, ako je hraničné minimum podľa Svetovej zdravotníckej organizácie?" pýta sa v statuse.
"Prečo je väčšina z nich morfologicky nevhodná na počatie? Odpoveď reprodukčných odborníkov znela: nevieme," napísal po dvoch spermiogramoch. Ide o vyšetrenie, ktorým sa zisťuje, koľko a akých kvalitných a pohyblivých spermií má muž.
V rozhovore pre SME Vincze povedal, že s manželkou Adelou stále dúfajú, že sa im podarí dieťa splodiť prirodzenou cestou.
Každý šiesty pár je neplodný
"V Európe je podľa Európskej spoločnosti pre humánnu reprodukciu a embryológiu neplodných zhruba 15 percent párov, to znamená každý šiesty pár," vysvetľuje Peter Krajkovič, vedúci lekár Sanatória Helios v Martine, kde je centrum asistovanej reprodukcie. Celoeurópske údaje platia aj pre Slovensko.
Fakty o neplodnosti mužov
- V Európe je neplodný každý šiesty pár, čo je zhruba 15 percent.
- Na neplodnosti páru sa približne rovnakou mierou podieľajú muži aj ženy.
- Zdravotné poisťovne ročne uhradia liečenie neplodnosti niekoľkým tisíckam mužov.
- V milimetri ejakulátu by mal mať zdravý muž aspoň 15 miliónov spermií.
- Zo všetkých spermií v tomto množstve by aspoň štyri percentá mali byť zdravé.
- Liečba neplodnosti stojí od desiatok až po niekoľko tisíc eur. Časť z nákladov hradí zdravotná poisťovňa.
"Úplne neplodných je len veľmi malé percento mužov, sú to páni, ktorí nemajú žiadne spermie alebo nemajú ejakuláciu. Väčšinou hovoríme o zníženej plodnosti, teda pán má nižší počet a kvalitu spermií," hovorí Krajkovič.
Dlhé roky sa podľa neho uvádzalo, že na neplodnosti majú polovičný podiel ženy, 30-percentný muži a v 20 percentách mali podiel obaja. "To už neplatí," vraví.
"Je to približne jedna k jednej,“ povedal už v roku 2010 o pomere neplodnosti medzi mužmi a ženami Jozef Války, vtedajší odborník ministerstva zdravotníctva na reprodukčnú medicínu.
Nezvyšuje sa len podiel mužov na neplodnosti párov, ale aj ich celkový počet.
Hoci presné čísla nie sú, zdravotné poisťovne, ktoré hradia ich liečbu, hovoria o jednoznačnom náraste. Najlepšie to vidno cez počet žiadostí o umelé oplodnenie.
"Môžeme potvrdiť, že v priebehu piatich rokov sa nárast žiadostí o umelé oplodnenie takmer zdvojnásobil," vraví hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová.