BRATISLAVA. Sedel na kraji pódia a pozeral sa do zeme. Lídri vznikajúcich strán Progresívne Slovensko Ivan Štefunko a Spolu Miroslav Beblavý ho práve nepriamo kritizovali za to, že z politiky robí šou a zo seba šaša, čo oni zásadne odmietajú.
Konzervatívec a šéf KDH Alojz Hlina sa počas debaty denníka SME v utorok večer v bratislavskom kníhkupectve Martinus viackrát dostal do sporu s viac liberálnymi Beblavým a Štefunkom. Väčšinou však nešlo o hodnotové spory.
Diskusiu moderovala komentátorka denníka SME Zuzana Kepplová.
Hlina: Nie som šašo
Nie som šašo, bránil sa v diskusii Hlina. "Nemôžem za to, že zabral až múrik," pripomenul jednu zo svojich pamätných akcií, keď zamuroval vchod do nebankovej spoločnosti.
Beblavý so Štefunkom tvrdili, že oni takúto politiku nebudú robiť, hoci by mali prísť aj o potenciálnych voličov.

"Ak k nám neprejdú všetci voliči Borisa Kollára, Mariana Kotlebu či Igora Matoviča, som s tým okej," uviedol nezaradený poslanec a líder hnutia Spolu Beblavý.
Novovznikajúca strana sa podľa neho bude snažiť získať voličov, ktorí nechodia pravidelne voliť. Naopak, šéf skôr ľavicového Progresívneho Slovenska chce bojovať o voličov Smeru.
Šéf kresťanských demokratov na ich úvahy o voličoch reagoval, že nemali zakladať nové strany, ale mali získať väčšinovú podporu v tých, v ktorých boli. Beblavý v Sieti a Štefunko mal podľa neho ovládnuť Smer.
KDH má značku, ale to je tak všetko, kontroval mu Beblavý, keď sa ho moderátorka diskusie spýtala, či nechce zo strany vybudovať Sieť 2.0. "Ak existuje zlá karma, tak je to Sieť 2.0. To si nechajte."
Hlina svojich liberálnejších diskutérov podpichol aj tým, že skutočne liberálna strana si na Slovensku zaslúži päť a pol percenta. Okrem nej by malo mať Slovensko ešte silných kresťanských a sociálnych demokratov ako v Nemecku.
Štefunko: Rakúsko je nám bližšie ako Poľsko
Naopak, v orientácii na Európu sa všetci traja lídri zhodli.

Pôjdem radšej na futbal do Barcelony ako do Výčapov, hoci v Barcelone hrozia teroristické útoky, povedal šéf KDH.
Väčšie názorové rozdiely nemali ani v spolupráci vo Visegráde. Štefunko by sa viac orientoval na Rakúsko, s ktorým má podľa neho Slovensko aj z historického pohľadu väčšie väzby ako napríklad na Poľsko.
Na Rakúšanov by sa Slováci nemali pozerať ako na svojich starších bratov, ale mali by k nim mať rovnocennejší prístup.
Líder strany Spolu zas zdôraznil, že úspech Ukrajiny je hlavne v záujme východného Slovenska, ktorému by podľa neho jej integrácia do Európy pomohla viac ako všetky doterajšie výjazdové rokovania slovenských vlád.

Beata
Balogová
