BRATISLAVA. Rozhodnutie Ústavného súdu v otázke vymenovania chýbajúcich ústavných sudcov môže posunúť ďalej debatu o systémovej zmene kreovania Ústavného súdu.
Naznačuje to vo svojej reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
"Doterajšia patová situácia bola prekážkou, ktorá bránila kompletnému obsadeniu Ústavného súdu, ale aj tomu, aby sme mohli začať s hľadaním dohody na systémovej zmene kreovania Ústavného súdu," uviedla Žitňanská.
Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu preto ministerka vníma tak, že by sa v týchto dvoch otázkach mohol konečne nastať posun.
V prvom rade ale na toto rozhodnutie musí podľa Žitňanskej zareagovať prezident. Prezident Andrej Kiska oznámi svoj postup po naštudovaní rozhodnutia Ústavného súdu.
Kiska musí sudcov vymenovať
Ústavný súd rozhodol, že prezident Andrej Kiska bude musieť vymenovať na tri neobsadené miesta ústavných sudcov z kandidátov, ktorých v minulosti odmietol.
Prvý Senát Ústavného súdu rozhodol, že základné práva skupiny kandidátov na ústavných sudcov na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok prezident rozhodnutím o ich nevymenovaní porušil.
Senát prezidentovo rozhodnutie zrušil a zároveň mu prikázal, aby vo veci znova konal a rozhodol tak, že z dostatočného zvoleného počtu kandidátov navrhnutých Národnou radou vymenuje troch za sudcov Ústavného súdu.
"Všetci kandidáti navrhnutí prezidentovi Národnou radou od roku 2014 zostávajú kandidátmi na sudcovskú funkciu. Ide o Jána Bernáta, Miroslava Duriša, Evu Fulcovú, Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku, Juraja Sopoligu a Imricha Volkaia," uviedol predseda I. senátu Peter Brňák.
Vymenoval iba jedného sudcu
Prezident z celkovo ôsmich navrhnutých kandidátov v rokoch 2014 a 2016 vymenoval do funkcie len Janu Baricovú. Ostatných odmietol s tým, že nespĺňali nároky spojené s daným postom.
Argumentoval pritom predchádzajúcim rozhodnutím ÚS v kauze nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. V 13-člennom pléne ÚS sú tak tri miesta dlhodobo neobsadené.
Stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu vychádzalo z podaných sťažností na porušenie práv len od piatich zo siedmich odmietnutých kandidátov - Evy Fulcovej, Juraja Sopoligu, Miroslava Duriša, Jany Laššákovej a Jána Bernáta.