BRATISLAVA. Minister financií Peter Kažimír (Smer) by mal zdôvodniť, prečo má Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) naplánovaný vyšší rozpočet na budúci rok.
Myslí si to opozičný poslanec Karol Galek (SaS), ktorý počas rokovania o návrhu štátneho rozpočtu upozornil na rast zdrojov regulačného úradu. Podľa neho by nemala vláda zneužívať výdavky ľudí, ktoré sú v regulovaných cenách energií.
Parlament o návrhu štátneho rozpočtu rokuje už druhý deň. Do rozpravy je písomne ešte prihlásených sedem poslancov.
Následne sa budú môcť zákonodarcovia prihlásiť ústne. Medzi prvými v štvrtkovej rozprave vystúpil Galek, ktorý sa venoval energetike, ktorá s rozpočtom tiež súvisí.
Úrad má mať nafúknutý rozpočet
"Novým šéfom úradu sa stal Ľubomír Jahnátek. Je to taká zmena z dažďa pod odkvap. Úrad požiadal a dostane o 1,1 milióna eur viac. Predstavuje to zvýšenie o takmer 32 percent," skonštatoval na úvod siedmeho rokovacieho dňa 23. schôdze Národnej rady (NR) SR Galek.
Pritom podľa jeho slov aj samotný rozpočet za šéfovania Jozefa Holjenčíka bol napríklad v roku 2015 významne nafúknutý.
"Vtedy to bolo určené na kontrolu distribučných spoločností, ale, bohužiaľ, nepriniesla žiadne výraznejšie zmeny v stanovovaní distribučných poplatkov. Dnes máme vyšší rozpočet tohto regulačného úradu. Ako dôvod je uvedené, že pribudli noví zamestnanci. Dokonca Jahnátek pre svoju bývalú poslaneckú asistentku vytvoril novú sekciu na úrade, plus pribudli dvaja noví podpredsedovia," podotkol Galek.
Ľudia doplatia dvakrát
Ocenil však plánovanú valorizáciu platov súčasným zamestnancom. "Čím vás presvedčil Jahnátek, že má nárok na o 30 percent vyšší rozpočet pre úrad? Vláda by nemala zneužívať výdavky ľudí, ktoré sú priamo v regulovaných cenách energií, pokiaľ majú iba malú možnosť ovplyvniť ich výšku," adresoval Kažimírovi Galek.
Upozornil na to, že aj v budúcom roku vzrastie cena elektriny. "Človek by očakával, že sociálna vláda práve toto zvýšenie cien vykryje znížením nároku na dividendu. Ale toto sa, bohužiaľ, nedeje, práve naopak. Dividenda je dokonca naplánovaná vo vyššej výške ako tomu bolo v minulom roku. Takže ľudia na jednej strane doplácajú na nedokonalú reguláciu, na vývoj ceny na trhu, a potom ešte aj na chamtivosť vlády vo forme nepriamych daní v cene elektriny," dodal Galek.
Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok, počas ktorej bude premiér Robert Fico spolu s ministrami odpovedať na otázky poslancov.
Viacerých vládnych poslancov zaujíma to, ako chce vláda v budúcnosti riešiť platy ústavných činiteľov a čo hovorí premiér na odmeňovanie nominantov v štátnych podnikoch.
Poslanca Petra Chudíka (Smer) zaujíma názor premiéra na stanovisko Ústavného súdu SR vo vzťahu k nevymenovaniu ústavných sudcov prezidentom Andrejom Kiskom.
Opozičného poslanca Martina Fecka (OĽaNO) zase zaujíma, či štátny rozpočet počíta s vyššími prostriedkami aj pre rezort pôdohospodárstva a či je v záujme vlády zvýšiť konkurenčnú schopnosť agropodnikateľov na trhu Európskej únie a pripravuje nejaké opatrenia.
Kažimír: Verejné financie sú v dobrom stave
Návrh rozpočtu na rok 2018 je v poradí šiestym rozpočtom, ktorý pripravuje minister financií Peter Kažimír (Smer).
"Urobím všetko preto, aby to, čo tu je čierne na bielom, aby sa stalo aj realitou," zdôraznil šéf rezortu financií vo štvrtok v závere rozpravy k návrhu tohto takzvaného zákona roka.
Diskusia o rozpočte trvala v parlamente kratšie než minulý rok. V tomto roku sa jej zákonodarcovia venovali približne 12 hodín a ukončili ju v závere siedmeho rokovacieho dňa 23. schôdze Národnej rady (NR) SR.
Podľa ministra je pritom pri diskusii o rozpočte ľahké z radov opozičných poslancov kritizovať, že sa dalo málo peňazí na školy, zdravotníctvo, dôchodcov či na cesty. "Je to veľmi jednoduché a doprial by som každému z vás, aby ste si to vyskúšali - niekedy obrazne rozdeliť milión, keď od vás chcú tri. Skúste si to," apeloval smerom do opozičných radov.
Či sa to však opozícii páči, alebo nie, verejné financie sú podľa neho v dobrom stave. "Sú určite v lepšom stave, v akom boli pred piatimi rokmi, pred troma rokmi alebo pred dvoma rokmi," dodal.
Pokračovať budú v piatok
Zároveň však trvá na tom, že dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia nie sú preteky. Pripustil, že na základe mnohých teoretických konceptov, napríklad na základe scenára nezmenených politík, pri ktorom vláda vlastne nerobí nič, by sa dosiahlo vyrovnané hospodárenie v najbližších rokoch.
"A dokonca vám môžem povedať, že by som sa stotožnil aj s takýmto cieľom," konštatoval Kažimír.
Lenže to by podľa neho znamenalo, že by napríklad neznížil sadzbu daní z právnických osôb, nezrušil by daňovú licenciu či nezvýšil by platy učiteľov alebo by nemohol súhlasiť s novými nápadmi v oblasti sociálnej politiky. O návrhu rozpočtu na budúci rok by malo plénum hlasovať v stredu 13. decembra dopoludnia.
Poslanci parlamentu budú v rokovaní pokračovať v piatok 8. decembra. Čakajú na nich ďalšie z doteraz neprediskutovaných bodov. Okrem iného by mali hovoriť napríklad o návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne či o zvýšení príplatkov za prácu.