SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Fico avizoval zmeny na postoch predsedov (minúta po minúte)

Fico uviedol, že stranu nepovažuje za firmu. a tak ju aj vedie.

Prečítajte si tiež: Smer stráca energiu aj voličov, varoval na sneme Smeru Maďarič Čítajte 

Zasadnutie snemu strany Smer sme sledovali minútu po minúte

15:31 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

15:05 Smer síce zažíva horšie obdobie, ale to neznamená, že sa od neho budú Mladí sociálni demokrati dištancovať, tvrdí ich nová šéfka Martina Jarošová Gašparová.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

14:41 V Smere dôjde k viacerým zmenám na postoch krajských a okresných predsedov.

Na záver snemu to oznámi Fico. Po novom roku ich zvolí predsedníctvo. Fico uviedol, že stranu nepovažuje za firmu. a tak ju aj vedie.

"Moja trpezlivosť je božská. Vnímam vás ako priateľov, nie podriadených," povedal delegátom.

14:18 Maďarič v túto chvíľu neuvažuje o odchode zo Smeru. Ako povedal po sneme, je odporcom toho, keď niekto v strane neuspeje, že okamžite odchádza a zakladá novú stranu.

"Ja verím v sociálnu demokraciu a jej dlhodobú existenciu. Nemusí byť človek počas celej existencie stále na vrchole," povedal. Preto zostáva radovým členom strany.

Maďarič nemá vyprojektovaný zámer vzniku nejakej straníckej platformy alebo frakcie. "Vo veľkých stranách je bežné, že sú tam rôzne prúdy. Nevníma sa to ako rozbíjanie. Aj v Smere budú takéto prúdy v nejakom okamihu, pokiaľ to bude stále veľká strana. Nejaký prúd zvíťazí," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

14:15 Robert Fico potvrdil, že chce ísť, ako inak, na istoty. Najprv sa prihovoril funkcionárom, aby láskavo pamätali, kto im vybavil stoličky a je garantom ich životnej úrovne.

Prečítajte si tiež: Maďarič chcel dať Smeru transfúziu, Ficovi stačia steroidy Čítajte 

Teda, že úpadok Smeru sa ich existenčne dotýka, a mali by s tým niečo robiť.

A hneď im aj povedal čo, upozorňuje komentátor denníka SME, Peter Tkačenko.

14:07 Radikálne personálne zmeny nemusia nutne Smeru pomôcť, povedal po sneme nový podpredseda strany Richard Raši.

Najväčším problémom strany je podľa neho fakt, že niekoľkokrát za sebou zostavovala vládu. Strana by podľa neho mala viac komunikovať v regiónoch.

13:27 Fico po Maďaričovom prejave spomenul príslovie z Madagaskaru. "To príslovie hovorí, že jedným okom sa má pozerať dopredu a druhým sa niekedy pozerať dozadu. Vzniklo to tým, že je tam zvieratko chameleón," povedal Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

Na sneme prišli podľa neho s nejakými zmenami a je na nich či naplno naštartujú motory.

Spomenul aj post generálneho manažéra, ktorý chcú posilniť a budú to riešiť.

13:26 Posledným rečníkom v diskusii bol Jaroslav Kusý z Agentúry sociálnych služieb Nová Dubnica. Straníkov upozornil na vysoký počet úmrtí na srdcovocievne choroby.

Reční však tak dlho a nezaujímavo, že niektorí delegáti roztlieskali celú sálu, aby už prestal. V sále je rušno a moderátor Peter Pellegrini viackrát ľudí vyzval, aby sa utíšili a nechali ho dokončiť.

12:56 Maďarič začal so svojim vystúpením. V úvode poďakoval Ficovi za dlhoročnú a korektnú spoluprácu. Priznal, že niekedy mal aj svojrázny prístup, na čo sa Fico zasmial.

Prečítajte si tiež: Flašík po jedenástich rokoch, kritický Maďarič. Ako vyzeral snem Smeru Čítajte 

Politická strana, ktorá chce byť trvale prítomná na politickej scéne, musí mať podľa neho hodnoty a myšlienky, ktoré napĺňajú záujmy jej voličov, predstaviteľov, ktorí konajú presvedčivo a v súlade s hodnotami a schopnosť meniť svojich predstaviteľov, ak oslabujú jej dôveryhodnosť alebo strácajú enerigiu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Smer stráca voličov, pozície, energiu," povedal Maďarič. Priznal, že je to logické vzhľadom k dlhodobému pôsobeniu na scéne, no pokles potvrdzujú opakovane aj voľby.

"Sme schopní v záujme zastavenia tohto trendu meniť stranu a aj samých seba?" spýtal sa. Maďarič povedal, že dnes je výzva pre Smer vyhnúť sa trendu HZDS a SDKÚ ešte naliehavejšia. "Dnes sa hrá o to, či bude Smer prítomný na politickej scéne v nasledujúcej dekáde a v akej forme," povedal.

Tento názor si nevytvoril len po župných voľbách, kde priznal faktickú aj symbolickú prehru. Prišli o štyroch županov a v Bratislave ani nemali kandidáta, ku ktorému by sa Smer mohol otvorene prihlásiť. "Myslím, že naši voliči by s pochopením prijali väčšiu mieru sebakritiky aj personálnych zmien," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý jeden predstaviteľ by si podľa neho mal položiť otázku, či je pre stranu ešte prínosom alebo príťažou. V politike musí byť podľa neho aj kus idealizmu a nemôže byť len o marketingu.

Väčšie zmeny považuje po župných voľbách za potrebné a preto aj odstúpil. "Najlepšie je začať od seba," povedal. Delegáti v sále aj podpredsedovia mu dlho tlieskali.

12:49 Smer popiera informácie o tom, že Robert Fico odmietol politický program pripravený Marekom Maďaričom. "Predseda strany Smer-SD dnes v rámci svojho prejavu predniesol návrh politického rámca činnosti strany Smer-SD, ktorý je totožný s materiálom pripraveným politickým tímom Mareka Maďariča", uvádza sa vo vyhlásení strany.

Marek Maďarič tvrdí, že do Politického rámca činnosti strany Smer-SD, ktorú dnes Fico, sa dostal len časť preambuly jeho tímom pripravovaného programu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako Maďarič povedal, zrejme padlo rozhodnutie, že o druhej časti programu, ktorý pripravil aj s konkrétnymi návrhmi opatrení, sa rokovať ďalej nebude. "Možno do politického rámca nezapadali konkrétne opatrenia," povedal s tým, že druhá časť definovala určité oblasti a konkrétne návrhy.

12:41 Raši poďakoval Maďaričovi za všetko, čo vo svojej funkcii doteraz urobil. "Marek mám ťa rád," povedal a po krátkej pauze dodal, "ako človek človeka".

Raši hovorí, že prichádza z regiónu a ako podpredseda chce byť "premostením" medzi regiónmi, vládou, stranou.

12:37 Po krátkej prestávke šéf poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč oznámil, že delegáti zvolili Rašiho za podpredsedu strany. Fico ho objal.

Skryť Vypnúť reklamu

12:23 Delegáti odvolili nového podpredsedu, za ktorého navrhol Fico Richarda Rašiho.

V druhej časti snemu vystúpi Maďarič. "Vypočujem si prejav Mareka Maďariča," odpovedal Kaliňák na to, či v ňom očakáva aj kritiku na svoju osobu.

Delegáti Smeru z nižších štruktúr sa novinárskym otázkam vyhýbajú s odôvodnením, že sa neradi bavia s médiami.

12:01 Minister kultúry Marek Maďarič nechcel pred svojim prejavom povedať, či v ňom bude aj kritika voči Smeru. Povedal, že v ňom delegátom ozrejmí dôvody, prečo sa rozhodol odstúpiť z funkcie podpredsedu.

Na otázku, či nerozmýšľa aj nad odchodom zo Smeru. "Som radový člen strany, keby som v tejto chvíli nad tým uvažoval, tak neprídem na snem," povedal.

S Flašíkom, ktorý prišiel po 11-tich rokoch na snem Smeru a Maďariča priviedol do strany, nehovoril. "Ani som ho nevidel," povedal. Flašík sa pohyboval počas prejavov po sále sám, vedľa neho nikto nesedel.

Skryť Vypnúť reklamu

11:52 Marek Maďarič ešte pred začiatkom snemu zopakoval svoje dôvody na odchod z vedenia strany Smer.

Sám seba vo vedení strany už dlhšie vnímal ako „disharmonický prvok“, ale definitívne sa rozhodol až po župných voľbách. V nich Smer prišiel o štyri kraje. Strana podľa neho vzhľadom na klesajúci počet preferencií potrebuje väčšie zmeny ako doteraz, a to aj v personálnej oblasti.

Pre mňa riešenie spočíva aj v zamyslení sa každého jedeného z vrcholných predstaviteľov strany Smer aj na úrovni krajov, či sa cíti ako prispievateľ alebo viac ako príťaž,“ povedal Maďarič.

Či by mal Robert Kaliňák odstúpiť povedať nechcel.

11:46 Tlačová konferencia po konci snemu nebude, informovala hovorkyňa Roberta Fica, Beatrice Szabóová. Pri iných snemoch a kongresoch boli pritom tlačové konferencie bežné.

Skryť Vypnúť reklamu

11:40 Na sneme vystúpi s prejavom aj Maďarič. Minister hospodárstva Peter Žiga si nemyslí, že bude v príhovore kritický.

"Marek bol známy dlhé roky svojimi názormi, vždy sme viedli otvorenú diskusiu a myslím, že bude naďalej platným členom strany," hovorí s tým, že s ním rád diskutuje.

Maďarič svoje rozhodnutie odísť z funkcie prezentoval tak, že je viac problémom než prínosom pre stranu a Žiga to rešpektuje.

Fico v piatok oznámil, že nebude kandidovať za prezidenta v roku 2019. Žiga povedal, že Smer ešte nemá kandidáta na prezidenta. Spomína sa napríklad eurokomisár Maroš Šefčovič, v minulosti sa hovorilo aj o ministrovi zahraničia Miroslavovi Lajčákovi. "V tejto chvíli zaoberať sa akýmkoľvek menom, môže tomu menu poškodiť," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

11:39 Na sneme vystúpil predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár. Skritizoval metodické pokyny pre učiteľov kritické k červenej armáde.

Prečítajte si tiež: Časopis zväzu odbojárov šíri proruskú propagandu Čítajte 

Zväz vydáva dvojtýždenník Bojovník, ktorý správy a názory preberá z ruských webov a konšpiračných stránok, ktoré šíria proruskú propagandu.

Keď na to v júni upozornil denník SME, ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka zo Smeru si predvolalo vedenie zväzu a necháva si výtlačky Bojovníka posielať na kontrolu. Ministerstvo zväzu pohrozilo znížením dotácie, no aj po pár mesiacoch sa obsah časopisu nezmenil.

11:06 Prioritou na rok 2018 bude pre Smer podľa Fica aj boj proti korupcii. Prečítal list viacerých zahraničných veľvyslanectiev, ktoré vyzdvihli Slovensko v rámci boja proti korupcii.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku sa konali viaceré protikorupčné pohody, ktoré organizovali študenti. Požadovali vyšetrenie káuz ako Gorila a Bašternák, či odstúpenie ministra vnútra Kaliňáka. Fico za ním v kauze dlhodobo stojí. Jedným z jeho kritikov bol Maďarič, ktorý povedal, že na jeho mieste by odstúpil.

Maďaričovi, ktorý sa vzdal funkcie podpredsedu, Fico poďakoval. Po župných voľbách požadoval personálne zmeny na viacerých úrovniach strany, no vedenie k tomu nepristúpilo. Premiér navrhol, aby sa novým podpredsedom stal Richard Raši.

10:50 V Smere viedli niekoľko rokov diskusiu o tom, ako reagovať na útoky, ktoré sa podľa Fica na nich valia. V politickej praxi sa nebude riadiť biblickým, kto do teba kameňom, ty do neho chlebom.

Prečítajte si tiež: Poznajú sa náhodou, z dovoleniek, z Donovalov. Kočner si tyká so špičkami Smeru Čítajte 

"Ak pôjdu do nás kameňom, my pôjdeme dvoma," povedal, na čo mu delegáti zatlieskali. Ako príklad dal tohto týždňovú schôdzu na odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, kde podľa Fica konfrontovali opozíciu s niekoľkými otázkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanec Erik Tomáš na schôdzi napríklad poukázal na to, že líder SaS Richard Sulík sa stretával s Mariánom Kočnerom z tzv. mafiánskych zoznamov.

S Kočnerom sa však poznajú viaceré špičky Smeru, Sulíka napríklad s Kočnerom zoznámil exminister financií a dopravy za Smer Ján Počiatek.

10:42 V materiáli Smeru je aj veta, ktorá podľa Fica asi zdvihne mandle kolegom v Európskom parlamente. "Ja nechcem bruselskú sociálnu demokraciu, ja chcem slovenskú sociálnu demokraciu," povedal.

Fico vyzval predstaviteľov Smeru na aktívnejšiu prácu medzi ľuďmi. "Musíme, ľudia chodiť. To nie je o tom sedieť v bratislavskej kancelárii a urobiť dve tri tlačovky," povedal.

Budúci rok chce Fico chodiť do málo rozvinutých okresov s výjazdovými rokovaniami vlády. Fico od svojich ministrov očakáva, aby po konci rokovania vlády išli za ľuďmi a rozprávali sa s nimi.

Skryť Vypnúť reklamu

Teší sa aj na "veľkú parádu MDŽ", kde sú so svojimi voličmi a na ďalšie akcie, kde to bude možné. Fico má vraj energiu aj chuť ísť do toho "s plnou parádou". Verí, že to pomôže aj pri komunálnych voľbách, ktoré budú v roku 2018.

10:31 Smer chce podľa Fica oslovovať voliča, ktorému sú blízke sociálne hodnoty. "Zabudnime na to, že budeme oslovovať aj bratislavskú kaviareň, aj študentov," povedal s tým, že to nejde.

Fico vyzval funkcionárov a delegátov, aby pri výkone funkcie nezabúdali na to, že sú členovia politickej strany Smer.

Smer je podľa neho v prvom rade proeurópsky orientovaná strana. V programovom dokumente Smeru je podľa neho veta, že s inými stranami budú spolupracovať len vtedy, ak sú tiež proeurópsky orientované.

Skryť Vypnúť reklamu

10:27 Snem moderuje Peter Pellegrini. Premiér začal svoj príhovor delegátom. Začal tým, že Smer už štvrtýkrát vyhral voľby, a preto nesmú podľahnúť maľomyslenosti pod vplyvom médií či opozície.

Smer v posledných župných voľbách stratil štyroch županov, preferencie mu už dlhšie mierne klesajú.

Fico priznal, že sú možno unavení a polarizujú spoločnosť, no podľa neho to nie je po takej dlhej dobe na politickej scéne nič neobvyklé.

"Chceme vyhrať piatykrát parlamentné voľby," povedal a hneď za tým priznal, že to nebude jednoduché, lebo v súčasnosti je éra antipolitiky a neštandardných politických strán.

10:16 Marek Madarič pred snemom informáciu o odmietnutí jeho programu nepotvrdil ani nevyvrátil s tým, že nevie koľko z jeho téz sa do neho nakoniec dostalo.

Skryť Vypnúť reklamu

10:07 Snem sa začne každú chvíľu, v predných radoch už sedí minister vnútra Robert Kaliňák aj košický primátor Richard Raši, ktorý má nahradiť vo funkcii podpredsedu Mareka Maďariča.

Minister kultúry sa pri príchode do sály, kde sa snem koná, s úsmevom zvítal s viacerými špičkami Smeru. Usadil sa medzi ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom a trenčianskym županom Jaroslavom Baškom.

10:01 Na snem Smeru prišiel aj Fedor Flašík, ktorý ho spoluzakladal a robil pre stranu viaceré kampane. V strane však aktívne už roky nepôsobí. Na snem prišiel po 11-tich rokoch. "Rozhodol som sa, že prídem," odôvodnil Flašík.

Pozvánku ako spoluzakladajúci člen dostáva každý rok. Na sneme vraj bude nasávať atmosféru, vystúpiť s prejavom sa nechystá.

Rozhodnutie premiéra Roberta Fica opätovne nekandidovať na prezidenta ho neprekvapilo. Ak bude opäť kandidovať súčasný prezident Andrej Kiska má podľa neho veľké šance vyhrať.

Flašík bol človek, ktorý priviedol do Smeru Mareka Maďariča. Ten sa minulý týždeň vzdal funkcie podpredsedu strany. "Roky som ho nevidel. Marek je taký svojrázny," povedal s tým, že robí, ako to cíti.

Na otázku, či plánuje prehodiť reč aj s premiérom, reagoval, že nevie, či ho stretne.

9:55 Atmosféra je pred začiatkom snemu uvoľnená, členovia strany čakajúci na zahájenie si zatiaľ dávajú chlebíčky a kávu.

Prečítajte si tiež: Beňová o tom, či ju vydieral Kaliňák: Je to tragická paranoja Čítajte 

Do sály medzitým vstúpila Monika Beňová a sadla si do tretieho radu.

Hoci v minulosti kritizovala Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák, nedávno zmenila názor.

9:53 Strana Smer sa mala oddnes riadiť novým programom, na ktorom pracoval odborný tím už bývalého podpredsedu strany Mareka Maďariča takmer rok. Robert Fico ho však odmietol a sám vypracoval Politický rámec činnosti strany Smer-SD.

9:35 Pred vstupom do budovy Slovenského národného múzea stoja prívrženci strany Miroslava Beblavého.

Okrem nich sa tam pohybujú aj ľudia z iniciatívy za lepšiu dopravu v okolí Turca, ktorí prichádzajúcim novinárom rozdávajú medovinu.

MARTIN. V sobotu zasadne v priestoroch Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine celoslovenský snem vládnej strany Smer.

Na ňom okrem iného delegáti rozhodnú o tom, či Richard Raši nahradí na mieste podpredsedu odchádzajúceho Mareka Maďariča.

Prečítajte si tiež: Čo sa deje v Smere? Fico drží Kaliňáka aj za cenu, že stranu pochová Čítajte 

Minister kultúry sa vzdal miesta podpredsedu strany z vlastnej vôle. Na najvyššej úrovni by jeho abdikácia mala byť jedinou zmenou a podľa informácií agentúry SITA by sa nemala udiať ani žiadna zmena vo vláde.

Šéf Smeru a predseda vlády Robert Fico zdôraznil, že mu je ľúto Maďaričovho rozhodnutia, ale rešpektuje ho.

Svoje funkcie dali pritom k dispozícii všetci podpredsedovia Smeru. Urobili tak na rokovaní vedenia strany k výsledkom župných volieb.

Župné voľby označili mnohí za prehru Smeru. Okrem toho, že stratili takmer polovicu doterajších mandátov v župách, tak smerácki župani obhájili svoje posty len v dvoch krajoch.

Prečítajte si tiež: Fico chce za podpredsedu Smeru miesto Maďariča Rašiho Čítajte 

Zmeny by preto mali nastať na úrovni krajských predsedov. Kompetenciu vymeniť krajských šéfov má práve predsedníctvo.

V Smere sa hovorí, že by ako trnavská krajská predsedníčka mala skončiť Renáta Zmajkovičová. Kandidáti na jej miesto sú dvaja - poslanci Peter Náhlik a Augustín Hambálek.

Zmena na poste krajského šéfa má byť aj v Prešove. Tam má vymeniť Stanislava Kubánka neúspešný kandidát na predsedu samosprávneho kraja Peter Chudík. V strane sa hovorí aj o výmene banskobystrickej krajskej predsedníčky Jany Laššákovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 604
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 413
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 661
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 462
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 648
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 964
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 857
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 666
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 443
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 836
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Robert Fico

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Richard Raši, Strana SMER-SD, Marek Maďarič
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

Ilustračná snímka.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Ťažko sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie chráni životy a ktoré zneužíva dôveru.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Šéf Najvyššieho súdu: Úloha hodnotiacich komisií sudcov je formálna

Šikuta privítal, že sa Súdnej rade podarilo sfunkčniť jednu z hodnotiacich komisií.

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta.
Ilustračná fotografia.
O prepúšťaní sa hovorí medzi zamestnancami AT&T v Košiciach.