Rozhovor s reportérkou, ktorá zakúsila drinu za drobné

Chcela ukázať svet tých, ktorí pracujú zatvorení v halách bez okien často v príšerných podmienkach, pracujú za bagateľ, no predsa robia užitočnú prácu.
Česká novinárka Saša Uhlová si na niekoľko mesiacov vyskúšala najmenej platené práce v Česku a spísala odtiaľ reportáže.
V rozhovore Ely Rybárovej hovorí o rannej zmene, ktorá sa začínala o polnoci, o zoškrabovaní mŕtvych potkanov či o tom, že v triediarni odpadu by si bez životopisu ani neškrtla.
Ukážeme vám miesto, kde končia vaše smeti

"Cítite tú vôňu?" hovorí úsmevne ekologička spaľovne Anna Rothbergerová, ktorá mieri k miestu odkiaľ vychádza intenzívny kyslý pach.
V spaľovni OLO vo Vlčom hrdle si naňho už zvykli. Predsa len, denne spracujú niekoľko ton odpadkov z celej Bratislavy.
Ak ho ľudia nevytriedia správne v domácnosti a pri vyhadzovaní, do spaľovne sa dostane aj to, čo by sa nemalo.
Aké kuriozity sa v spaľovni našli a ako pracuje tento obrovský kolos, zachytila v reportáži Renáta Zelná.
Ako vyzerá nórske odpadkové bohatstvo

V Nórsku je situácia s odpadom iná. Veľkú časť svojho odpadu recyklujú a premieňajú na energiu. Skládkovanie je pre nich úplne posledná možnosť pre narábanie s odpadom.
Ako systém u nich funguje, čo všetko sa v tejto krajine darí recyklovať, a čo premenili doslova na odpadkové bohatstvo, nájdete v pokračovaní reportáže zo závodu na spracovanie odpadov Øras pri dedine Mogreina, približne hodinu jazdy autom od Osla.
Príbeh najstaršej cesty európskej pevniny

Tisíce obyvateľov Ríma, no i turistov, mieria každú nedeľu na starobylú cestu Via Appia. Behať, bicyklovať, prechádzať sa, na vychádzku so psami a užívať si voľný deň.
Prechádzajú dlažbou, po ktorej dupali kone rímskej jazdy, kde kráčali kohorty ťažkoodencov, kadiaľ sa ponáhľali antickí obchodníci. Po ceste starej vyše 2300 rokov. História slávnej cesty je však podstatne staršia. Patrí medzi svedectvá antického sveta, nemenej než Koloseum, rímske Forum či aténska Akropola.
Zápas, ktorý zmenil viac než len tabuľky

Bobby Riggs bol svojho času považovaný za najlepšieho tenistu na svete.
V roku 1939 na Wimbledone vyhral dvojhru, štvorhru aj zmiešanú štvorhru.
V roku 1973 preto vyhlásil, že by stále porazil ktorúkoľvek z najlepších tenistiek sveta. Vtedajšia svetová jednotka Margaret Courtová výzvu prijala. A prehrala.
Riggsovi sa však málilo. Otočil svoju pozornosť na Billie Jean Kingovú, a to nemal robiť. To, čo nasledovalo, vošlo do dejín ako Bitka pohlaví.

Beata
Balogová
