BRATISLAVA. Deň ľudských práv, ktorý si svet v nedeľu pripomína, je výzvou pre každého, aby bol vzorom angažovaného občianstva. Pripomína to skupina slovenských mimovládnych organizácií pôsobiacich v oblasti občianskeho vzdelávania.
"Od roku 1990 sú ľudské práva súčasťou nášho ústavného poriadku. Aj dnes, po 28 rokoch slobody, však máme kam napredovať. Aj dnes vidíme ľudí odchádzať zo Slovenska a dôvody ich odchodov nám znovu napovedia, ktoré ľudské práva sa nám nedarí dostatočne garantovať. Zdravotná starostlivosť, kvalitné vzdelanie, právna istota, spravodlivejšie podmienky v práci a kariére...," skonštatovali mimovládky v spoločnom vyhlásení.
Poukazujú na to, že niektoré porušenia ľudských práv však Slováci prehliadajú. "Stali sa súčasťou nášho života a myslenia v našej krajine - vymedzovanie sa voči Rómom, odmietanie pomoci utečencom,... A viaceré praktiky sú 'neviditeľné' - prejavy neúcty k ženám, ponižovanie a šikanovanie v školách či na pracoviskách. Prešli sme veľký kus cesty k slušnej krajine. Ak však nebudeme pokračovať smerom k prehlbovaniu ľudských práv, riskujeme návrat späť do neslobody," píšu mimovládne organizácie.
Ako nástroj prehlbovania úcty k ľudskej dôstojnosti a slobode človeka vnímajú vzdelávanie. Najlepšou výchovou má byť osobný príklad. "Nech je tohtoročný Deň ľudských práv pre nás impulzom, aby sa každý z nás tam, kde žije, zasadzoval za práva a dôstojnosť konkrétnych ľudí. Aj za cenu, že možno v tom momente pôjde hlavou proti múru," zhrnuli mimovládky.
Skupinu mimovládnych organizácií pôsobiacich v oblasti občianskeho vzdelávania vytvorili nedávno Centrum pre európsku politiku (CEP), občianske združenie Nenápadní hrdinovia, Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), Inštitút pre verejné otázky (IVO), hnutie eRko, Kolégium Antona Neuwirtha a Slovenské združenie pre zahraničnú politiku (SFPA).