BRATISLAVA 9. mája (SITA) – Európska ústava je legislatívne zlým dokumentom a nespĺňa ciele, ktoré si únia dala, kým ju začala pripravovať. Slovensko by ju však malo ratifikovať. „Dnes už nemáme inú možnosť, ako ratifikovať európsku ústavu. To je cena za našu budúcnosť v Európskej únii,“ povedal na konferencii Európska ústava – prečo áno, prečo nie zástupca SR pred Európskym súdnym dvorom (ESD) Radoslav Procházka. Ako právnik však zároveň konštatoval, že technicky nespĺňa ani legislatívne pravidlá EÚ pre texty nižšej právnej sily.
Najviac sa v ústave podarilo vytvoriť predpoklady pre fungovanie EÚ vo formáte 25 krajín, prípadne pre ďalšie rozšírenie. Čiastočne tiež sprehľadnila právny rámec, miera zjednodušenia je ale minimálna. Cieľ priblížiť úniu občanom podľa Procházku ani nemohol byť myslený vážne. Pripomenul, že obsah ústavy pozná zrejme len promile obyvateľov členských krajín.
Ústava na jednej strane zrovnoprávňuje členov napr. podľa veľkosti príspevku do spoločného rozpočtu, na druhej tento princíp oslabí pozíciu malých štátov a vyžiada si tak ich užšiu kooperáciu. Predpokladá, že jej skutočným cieľom bolo najmä posilnenie politického rozmeru EÚ.
Konferencia o európskej ústave sa dnes zišla na bratislavskom Hrade z iniciatívy vicepremiéra Pála Csákyho. Jej načasovanie na Deň Európy a dva dni pred tým, ako bude o ústave rokovať slovenský parlament, ocenil vedúci delegácie Európskej komisie v SR Eric van der Linden. Na tlačovej besede uviedol, že Brusel neráta s alternatívou, že by ústava v niektorom zo štátov neprešla.
Csáky očakáva, že v Národnej rade SR dostane tento dokument 80 percentnú podporu. Zástupcovia väčšiny parlamentných strán ju na konferencii potvrdili. Euroústavu nepodporia poslanci z KDH a KSS. Obe strany sa domnievajú, že podľa našej ústavy by sme mali ústavnú zmluvu EÚ prijímať ústavným zákonom a následným referendom, pretože to nie je bežná medzinárodná zmluva, ale vstup do štátneho zväzku.