Činnosť ZMOS v roku 2001 na stretnutí s novinármi zhodnotil jeho predseda Michal Sýkora.
Za najvýraznejší úspech považuje M. Sýkora skutočnosť, že napriek zložitým okolnostiam začala realizačná etapa reformy verejnej správy. Rovnako pozitívne hodnotí fakt, že po niekoľkoročnej prestávke sa uskutočnilo rokovanie vlády SR a predsedníctva ZMOS, ako aj rokovanie výboru Národnej rady SR pre verejnú správu a predsedníctva ZMOS.
V januári 2001 prijala vláda SR uznesenie o transformácii podnikov vodární a kanalizácií, ktoré akceptuje všetky princípy, požadované ZMOS. Za aktívnej účasti ZMOS bol v máji schválený progresívny zákon o odpadoch.
Do legislatívnej podoby sa podarilo dotiahnuť zákon, umožňujúci kompenzáciu majetku obcí, ktorý vložili do oblasti plynárenstva a energetiky. Ide o vyše štyri miliardy korún. Zákon tiež rieši možnosť finančného vyrovnania za problémy s teplom v rokoch 1997 a 1998.
Vďaka iniciatíve ZMOS prezident nepodpísal novelu zákona o Národnom kontrolnom úrade a pri opätovnom prerokovaní poslanci vypustili časti, voči ktorým ZMOS namietal.
Novela zákona o obecnom zriadení bola prijatá 2. októbra 2001 a napriek tomu, že sa do nej dostal vážny problém v oblasti nezlučiteľnosti funkcií, predstavitelia ZMOS zhodnotili jej schválenie pozitívne.
V súvislosti s personálnym vybavením kancelárie ZMOS M. Sýkora uviedol, že nepresahuje 20 pracovníkov vrátane administratívno-technických a zabezpečovacích profesií. Funkcie v ZMOS vykonávajú starostovia a primátori dobrovoľne.
Napriek neakceptovaniu všetkých pripomienok a postojov ZMOS, podarilo sa jeho predstaviteľom v hektickom čase obhájiť záujmy územnej samosprávy nielen v oblasti reformy verejnej správy na miestnej a regionálnej úrovni, ale aj v iných sférach, povedal na záver stretnutia s novinármi M. Sýkora.