BRATISLAVA. Povinnosť, aby všetky zákony vplývajúce na podnikateľské prostredie nadobúdali účinnosť výlučne v dvoch termínoch v roku, sa zavádzať nebude.
Týmito dátumami mali byť 1. január, resp. 1. júl, avšak väčšina pléna NR SR v utorok nepodporila novelu zákona o tvorbe právnych predpisov od poslancov OĽaNO.
Najviac trpia najmenší
"Základom slovenského hospodárstva sú najmä malé a stredné podniky, ktoré tvoria 99,9-percentný podiel z celkového počtu podnikateľských subjektov. V podnikovej ekonomike poskytujú pracovné príležitosti 71,8-percentám aktívnej pracovnej sily a podieľajú sa 55,1 percenta na tvorbe pridanej hodnoty," tvrdili obyčajní.
Podľa nich práve malé a stredné podniky, ktoré nedisponujú vhodným nástrojom na zmiernenie negatívnych dosahov štátnych regulácií, najviac trpia nestabilným legislatívnym prostredím a byrokratickým zaťažením zo strany štátu.
Problémy so zmenami zákonov
Medzi najdiskutovanejšie problémy podnikateľského prostredia na Slovensku, ktoré dlhodobo brzdia jeho rozvoj, patrí podľa obyčajných nestabilné legislatívne prostredie spôsobené častou zmenou legislatívy.
"Podľa štatistík NR SR bolo v minulom volebnom období schválených 455 návrhov zákonov. Vyjadrením aritmetického priemeru, mesačne nadobúda účinnosť takmer desať zákonov. Aj keď, samozrejme, nie všetky majú vplyv na podnikateľské prostredie, zákonov s dosahom na podnikateľské prostredie je aj tak enormné množstvo," uviedli navrhovatelia.
Subjektom vykonávajúcim podnikateľskú činnosť by teda podľa nich pomohlo, ak by neboli povinní neustále sledovať a analyzovať každú schválenú legislatívu za účelom jej okamžitej aplikácie.
"Táto legislatíva sa neraz týka aj takých podstatných aspektov podnikania, ako sú dane, mzdy, odvody alebo účtovníctvo," dodali.
Poslanci ďalej rokovali:
- Od mája budúceho roka sa majú zvýšiť príplatky za prácu v noci a počas sviatku. Súčasne sa má zaviesť príplatok za prácu v sobotu a nedeľu. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce od poslancov za stranu Smer Jána Podmanického, Martina Glváča a Ľubomíra Petráka, ktorý parlament posunul do druhého čítania.
- Zákon o volebnej kampani sa meniť nebude. Plénum NR SR v utorok nepodporilo novelu tejto právnej normy, ktorou chcel Jozef Viskupič (OĽaNO) umožniť vysielanie politickej reklamy aj počas volieb do orgánov územnej samosprávy tak, ako je to v súčasnosti možné v prípade volieb do NR SR a Európskeho parlamentu či pri voľbe prezidenta SR.
- Opozičným poslancom sa ani po piaty raz nepodarilo v Národnej rade SR presadiť zmeny v zákone o tepelnej energetike. Poslanci chceli v zákone okresať postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Navrhovali, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne.