Minulotýždňové rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý prikázal prezidentovi Andrejovi Kiskovi vybrať si troch ústavných sudcov zo siedmich kandidátov, ktorých zvolil parlament, odborníci kritizovali. Ústavní právnici i akademici ho označili za sporné či politicky motivované. Prvý senát v zložení Peter Brňák, Milan Ľalík a Marianna Mochnáčová pritom aj v minulosti už rozhodoval v opačnom duchu, poukázal v rozhovore pre SME ústavný právnik JÁN DRGONEC, bývalý sudca Ústavného súdu a tiež bývalý člen Súdnej rady.
Prezident Andrej Kiska vymení počas svojho funkčného obdobia postupne celý Ústavný súd. Je minulotýždňové rozhodnutie precedensom, podľa ktorého si prezident aj pri ďalších výmenách sudcov bude musieť vždy vybrať z kandidátov, ktorých mu ponúkajú vládne strany, bez ohľadu na ich kvality?
„Keď sa ústavnému súdu pozrieme na prsty, aj toto povedal.“
Má vôbec prezident inú možnosť ako konať?
„Rozhodnutie súdu je v prípade dvoch ľudí mimo jeho právomoci. Ústavný súd totiž vzal do hry dvoch kandidátov v rozpore so všetkými pravidlami, čo určite predurčuje správanie sa na všetkých dotknutých stranách.“

Narážate zrejme na to, že podľa Ústavného súdu je dnes sedem kandidátov, hoci sa na odmietnutie sťažovali len piati. Kandidatúru teda súd priznal aj Imrichovi Volkaiovi, ktorý ešte v roku 2015 svoju sťažnosť proti nevymenovaniu stiahol, a tiež aj Mojmírovi Mamojkovi, ktorý sa nikdy ani nesťažoval. Môže teda prezident povedať, že uznáva len päť kandidátov?
„Samozrejme, môže sa to stať. Otázka je však veľmi zložitá, pretože keď si prezident vyberie piatich kandidátov, môžu na neho vytiahnuť, že porušuje ústavu.
Ale keď si vyberie zo siedmich, ako mu kázal Ústavný súd, zas mu môžu vyčítať, že porušuje ústavu (prezident si má vyberať z dvojnásobného počtu kandidátov, teda na tri miesta by potreboval šiestich kandidátov - pozn. red.). Nevylučujem ani to, že práve toto je zámer prvého senátu. Teda dostať prezidenta pod tlak a vytvárať prostredie, v ktorom by sa dalo uvažovať o obžalobe prezidenta za porušenie ústavy. Tú by musel schváliť parlament.“
Ak prezident uzná len piatich kandidátov, môžeme sa vrátiť do situácie, keď Andrej Kiska čakal na parlament, aby mu doplnil kandidátov, no Andrej Danko ako predseda parlamentu odmietal vypísať dodatočnú voľbu?