BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská rešpektuje rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku menovať za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovu a Miroslava Ďuriša. Zároveň avizuje zmeny.
"Tak, ako sa prezident rozhodol rešpektovať vzniknutú situáciu po rozhodnutí Ústavného súdu SR, tak s rešpektom treba prijať aj rozhodnutie prezidenta o ústavných sudcoch. Patová situácia okolo Ústavného súdu je týmto definitívne uzatvorená a ja som pripravená urobiť všetko preto, aby nastávajúce voľby ústavných sudcov v roku 2018 už mohli prebehnúť podľa nových pravidiel kreovania Ústavného súdu," napísala na sociálnej sieti.
Matovič pochybuje o Laššákovej
Na potrebu zmeny zákona, ktorá upraví výber kandidátov na ústavných sudcov, upozornil aj poslanec Ján Budaj z OĽaNO.

"V roku 2018 sa má doplniť ďalších deväť ústavných sudcov. Ak to bude bez zmeny zákona, Slovensko bude v riziku, že ÚS bude jednofarebný. Ministerka Žitňanská je tá, na kom v tejto chvíli leží zodpovednosť. Aby prišla so zákonom, ktorý zmení spôsob voľby kandidátov na ústavných sudcov tak, že sa bude voliť kvalifikovanou väčšinou. Takto je to v 90 percentách krajín EÚ," argumentoval Budaj s tým, že na ÚS idú aktuálne aj straníci, a to nemôže tešiť žiadneho demokrata.
Líder OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že ústavný súd by mal byť výkladnou skriňou súdnictva. "Preto ma mrzí, keď tam zasadne človek, ktorý sedí v parlamente. Je to politizácia ÚS. Prezident Kiska musí vyvíjať tlak na koalíciu, aby sa zmenil zákon," myslí si.
Matovič neverí, že Laššáková bude nezávislou ústavnou sudkyňou, keďže je roky poslankyňou Smeru. "Toto je chyba procesu," dodal.
Filiálka Smeru?
Strana Sloboda a Solidarita rozumie snahe prezidenta neeskalovať napätie v spoločnosti. "Je však otázkou, či sa takáto snaha neprejaví ešte oveľa väčším napätím v budúcnosti," reaguje na jeho utorkové rozhodnutie vymenovať chýbajúcich sudcov Ústavného súdu.

Až budúcnosť podľa SaS ukáže, či sú oprávnené obavy, "že vymenovaní ústavní sudcovia naozaj podporia pretváranie Ústavného súdu SR na filiálku Smeru alebo zostanú verní právu a spravodlivosti".
Kiska sa rozhodol ukončiť tri roky trvajúci spor s Národnou radou SR, ktorá kandidátov navrhla. Nešlo podľa jeho slov o kompetenčný spor, ale o spor o to, aké poslanie má Ústavný súd vôbec plniť.
Vyhlásil, že odmieta vykonať najnovší nález prvého senátu ÚS zo 6. decembra, ktorý hlave štátu prikázal vymenovať troch ústavných sudcov z celkom siedmich zvolených kandidátov. Spor sa napriek tomu rozhodol ukončiť uplatnením svojej výlučnej právomoci.