BRATISLAVA. Dvoch exposlancov za Smer aj verejnosti doteraz neznámeho notára vymenoval prezidenta Andrej Kiska za ústavných sudcov na návrh parlamentu.
Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš doplnia tri dlhodobo neobsadené miesta na ústavnom súde.
Kiska tentoraz nekonfrontoval
Kiska v príhovore novým sudcom zaželal veľa energie a síl pri napĺňaní ich nového poslania.

"Je pravda, že na moje rozhodnutie o vymenovaní ste čakali trochu dlhšie. Chcem preto dnes vyjadriť nádej, že toto čakanie sa napokon našej krajine vyplatí. Chcem vyjadriť nádej, že svojou prácou prispejete k posilneniu autority ústavného súdu v očiach odbornej aj širšej verejnosti," zdôraznil Kiska v krátkom príhovore.
Ten sa na rozdiel od jeho utorkového vystúpenia, v ktorom oznámil svoje rozhodnutie o menovaní sudcov, niesol v nekonfrontačnom duchu.
Duriš, Laššáková a Mamojka zložili v Prezidentskom paláci sľub. Prezident tak ukončil dlhoročný spor o to, či si musí vybrať z kandidátov zvolených parlamentom.
Ústavný súd rozhodol
Kiska tak odmietal urobiť s tým, že zvolení kandidáti nespĺňajú podľa neho náročné kritériá na pozíciu ústavného sudcu.
Minulý týždeň mu Ústavný súd ale prikázal, aby vo veci znova konal a z navrhnutých kandidátov vymenoval troch nových sudcov.
Kiska rozhodnutie súdu ako aj samotný súd kritizoval, ale sudcov sa rozhodol vymenovať. Ústavný súd tak je po takmer troch rokoch opäť kompletný.
Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | RSS | SoundCloud | TuneIn
Noví sudcovia
Duriš tvrdí, že aj počas svojej notárskej činnosti aj na súde dochádzal do styku s ústavným právom. Svoj názor na éru exministra spravodlivosti Štefana Harabina, počas ktorej bol prezidentom notárskej komory povedať nechcel.
"Nebudem odpovedať," povedal s tým, že nebol zamestnancom ministerstva spravodlivosti a preto na to nevidí dôvod. Výber Kisku ho vraj neprekvapil.
"Myslím, že som to čakal od samého počiatku, lebo vždy som bol čestný človek," povedal však s tým, že ku koncu už názor zmenil a svoje meno vo výbere nečakal.
Mojmír Mamojka, ktorý ako jediný z kandidátov nepodal proti pôvodnému rozhodnutiu prezidenta o nevymenovaní sťažnosť na ÚS SR, rešpektuje nález ústavného súdu ako aj rozhodnutie prezidenta.

Jana Laššáková informovala, že sa vzdala členstva v Smere. To, že na súd prichádza z parlamentu, môže mať podľa nej aj svoje výhody.
Pripomenula, že dlhé roky pôsobila v ústavnoprávnom výbore. "A nie je to nič výnimočné, aj v zahraniční na rôznych súdoch pôsobia bývalí politici," dodala.
Obaja exposlanci za Smer sľubujú, že vo funkcii budú rozhodovať nestranne.
Šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková vysvetlila, že nová trojica sudcov začne naplno pracovať od budúcej stredy, keď prijmú na súde nový rozvrh práce a kolegov začlenia do senátov.
Vytvoria sa štyri trojčlenné senáty, dovtedy bude potrebné vyriešiť aj viaceré organizačné veci. Macejková pre médiá zdôraznila, že prezidentovi poďakovala za jeho rozhodnutie.
Doplnenie sudcov Ústavnému súdu SR veľmi pomôže. Doterajší sudcovia, ktorí roky čakali na doplnenie kolegov, robili už na doraz a za to im Macejková poďakovala.
"Robili nielen veľa, ale najmä kvalitne," vyhlásila. Zároveň podčiarkla, že by bola rada, keby prácu súdu niekedy niekto aj pochválil a nielen hanil.
Danko upozornil na sporné vymenovanie
Macejková odmietla, že v kauze menovania sudcov sú rozhodnutia súdu protichodné. Sú v jednej línii a aj v súlade s posledným stanoviskom Benátskej komisie.

Nechcela sa vyjadrovať k polemike okolo toho, koho mohol prezident vymenovať.
Predseda parlamentu Andrej Danko zaslal v stredu prezidentovi list, v ktorom ho upozorňuje, že by nemal podľa neho naraz vymenovať za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú.
Tí boli zvolení v jednej voľbe ako kandidáti na miesto po sudcovi Ľubomírovi Dobríkovi.
"Ja vymenovanie týchto troch kandidátov rešpektujem," uviedla Macejková. "Ak by som povedala akýkoľvek názor, mohla by som prejudikovať, ak by možno nastala situácia, že by prišlo na súd v tejto veci nejaké podanie," dodala.

Beata
Balogová
