BRATISLAVA. Dvoch bývalých poslancov za Smer aj verejnosti doteraz neznámeho notára vymenoval vo štvrtok prezident Andrej Kiska za ústavných sudcov. Z kandidátov, ktorých zvolil Smer, vybral po rozhodnutí Ústavného súdu, že ich nesmie všetkých odmietnuť.
Jana Laššáková sa deň pred slávnostným menovaním vzdala členstva v Smere a do Prezidentského paláca dorazila aj s viacerými rodinnými príslušníkmi.
S ďalším vymenovaným sudcom Mojmírom Mamojkom sa poznajú z parlamentu, kde sedeli za rovnakú stranu.
Koľko zarobí ústavný sudca
- Ročný príjem sudcov je podľa ich majetkových priznaní v priemere okolo 45-tisíc eur. Mesačne je to zhruba 3500 eur.
Mamojka čelil ešte ako rektor Vysokej školy v Sládkovičove napríklad podozreniu, že protekčne prijíma študentov.
Na kraji vedľa dvojice bývalých politikov stál notár Miroslav Duriš.
"Myslím, že som to čakal od samého počiatku, pretože vždy som bol čestný človek a takto som bol vychovávaný," odpovedal Duriš po svojom vymenovaní, ako vnímal Kiskovo rozhodnutie. Vzápätí doplnil, že v posledných chvíľach to už nečakal.
Každý notár vraj ochraňuje ústavnosť
Kiska pôvodne odmietal kandidátov vymenovať. Poukazoval na to, že sa nevenovali ústavnému právu. Po jeho výbere viacerí odborníci pripomenuli, že trojica nemá sudcovskú prax.
Duriš v Prezidentskom paláci novinárom vymenoval svoje pracovné skúsenosti.

Bol prezidentom notárskej komory, pôsobil na prokuratúre ako podpredseda súdu, spomenul, že má justičné skúšky. "To len pre poriadok," povedal.
Tvrdí, že prichádzal do styku aj s ústavným právom, pretože každý súd a aj notár preventívnou spravodlivosťou ochraňuje ústavnosť.
Šéfom notárskej komory bol v čase, keď bol ministrom spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin. Čo si myslí o harabinovskej ére v súdnictve, povedať nechcel. Odôvodnil to tým, že nebol zamestnancom ministerstva, a tak nevidí dôvod. "Zažil som 12 ministrov počas svojej praxe, keby som sa mal ku každému vyjadriť, tak by sme tu boli veľmi dlho."
Duriša navrhol za sudcu pred voľbou v roku 2014 vtedajší prezident notárskej komory Karol Kovács. Denníku SME sa s ním nepodarilo spojiť, aby povedal, čo ho k tomu viedlo.
Duriš hovorí, že jeho motivácia je jasná. "Zachovávať a dodržiavať ústavnosť tak, ako to bolo uvedené v sľube prezidentovi."

Ďalších deväť príde
Kritizované nominácie sudcov Ústavného súdu by mohli byť poslednými, pri ktorých sa spochybňuje odbornosť kandidátov. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Hídu sľubuje zmeny v spôsobe výberu. Stihnúť by ich chcela už v budúcom roku.
V roku 2019 sa má na Ústavnom súde uvoľniť ďalších deväť miest. Laššáková vo štvrtok povedala, že nastal čas, aby sa hovorilo o zmene výberu sudcov, podľa nej by sa mal ich počet aj zvýšiť.
Predsedníčka Ústavného súdu Iveta Macejková povedala, že výber sudcov považuje za prísny.

Beata
Balogová
