Synonymický slovník pri slove kóšer ponúkne výrazy „čistý“, „neznečistený“, ale aj „čestný“ či „dôkladný“. Označenie pre jedlo pripravené podľa židovských náboženských pravidiel získalo v priebehu histórie aj významy, ktoré sa netýkajú vždy stravovania.
Pôvodný význam je však iný. „Kóšer neznamená čistý, neznamená extra kvalitný, doslovne znamená vhodné pre židovskú dušu,“ vysvetľuje manželka bratislavského rabína Chanie Myers.

Čínske, slovenské aj mexické jedlo môže byť kóšer, ide o použité prísady a postup. Dodržať všetky pravidlá však nie je jednoduché.
„Všetky zásady kóšer stravy pochádzajú z Biblie. Pred tritisíc rokmi bolo kóšer to isté čo dnes, akurát, že na púšti nemali fabriky, takže spracované produkty sú novinka,“ dodáva Myersová.
Výhoda Viedne
Veľa z kóšer pravidiel sa týka zvierat, kóšer ryby napríklad musia mať plutvy a šupiny. Nielen mäso aj iné výrobky zvieracieho pôvodu, napríklad tuky, oleje, margarín môžu byť len z kóšer zvierat. Na Slovensku margarín pravidlá nespĺňa.
Takisto je základnou zásadou kóšer stravovania, že sa nesmie miešať mäso a výrobky z neho s mliekom a výrobkami z neho, napríklad so smotanou či so syrom. To je pritom základ mnohých slovenských jedál. Trávenie mäsa a mlieka naraz je pre ľudské telo zložité.