Sú dve hodiny poobede a v klube dôchodcov šuchoce igelitka. Niet sa čomu čudovať, 82-ročný Arnó práve vykladá na stôl nákup. Pár minerálok, sladké a slané koláče a po fľaši bieleho a červeného vína.
Viac netreba. Prišli štrnásti. To je deci vína na osobu, keby pili všetci a keby im naozaj chutilo. Ale nebude. V jedinom maďarskom klube seniorov v Bratislave býva veselo každý druhý utorok.
“Vo vekovej skupine 25 až 34 rokov dokonáva samovraždu deväťkrát viac mužov ako žien.
„
„Ki akar?“ pýta sa Arnó, kto si dá.
„Én,“ prihlási sa zopár žien.
Naleje im, jednej po druhej, nakoniec aj sebe. Prišiel totiž ako jediný muž. Iné to nie je ani v ostatných kluboch seniorov, keďže až 75 percent členov Jednoty dôchodcov na Slovensku sú ženy. To je 70-tisíc z celkových 93-tisíc členov.
Dôvodom nízkeho počtu mužov v kluboch dôchodcov nie je len ich nižší priemerný vek dožitia, ale podľa epidemiologičky Alexandry Bražinovej za to môže aj štýl výchovy.
Rodičia vedú deti k tomu, že chlapi neplačú, preto ani v dospelosti nie sú zvyknutí dávať najavo emócie a skôr ich držia v sebe. Keď im je potom o desiatky rokov neskôr ťažko, nevedia sa z toho vyrozprávať.
Desať rokov trvalo aj trápenie Tomáša, ktorého identitu sme zmenili a ktorý svoj život ukončil v 49 rokoch.
„Mal obrovské finančné dlhy a absolútne to nevedel riešiť. Nechcel však do toho nikoho zaťahovať, lebo to vnímal ako svoj problém, ktorý si musí vyriešiť sám. Nervózny bol len z času na čas, no stále si bral nové úvery, aby zaplatil aspoň úroky,“ hovorí jeho partnerka Lucia, ktorá odmietla zverejniť svoje skutočné meno.

Dôchodok, začiatok konca
V decembri 2014 tiež dokonal samovraždu sedemdesiattriročný Ladislav a podobne sa o pol roka neskôr rozhodol ukončiť svoj život aj osemdesiatšesťročný dôchodca. Obaja v bratislavskom Ružinove, obaja na Sklenárovej ulici. Bývali len pár metrov od seba, v panelákoch naproti. Jeden sám, druhý s manželkou.
Ťažko však medzi nimi hľadať spoločné znaky, asi len, že boli muži. Celosvetovo je totiž u mužov dvojnásobne vyššia miera samovražednosti ako u žien, na Slovensku ešte viac.