Prečo si slovenskí muži berú život

V decembri 2014 dokonal samovraždu sedemdesiattriročný Ladislav. Podobne sa o pol roka neskôr rozhodol ukončiť svoj život aj osemdesiatšesťročný dôchodca. Obaja v bratislavskom Ružinove, obaja na Sklenárovej ulici. Bývali len pár metrov od seba, v panelákoch naproti. Jeden sám, druhý s manželkou.
Ťažko však medzi nimi hľadať spoločné znaky, asi len, že boli muži. Celosvetovo je totiž u mužov dvojnásobne vyššia miera samovražednosti ako u žien, na Slovensku ešte viac.
U nás je tento pomer trojnásobne väčší, teda 6:1. Prečo je to tak? Čo sa deje so slovenskými mužmi, zisťoval Mário Šmýkal.
Takto sa vyrába maces

Keď Židia utekali z Egypta, nemohli čakať, kým chlieb vykvasí. Na dlhej púti do zasľúbenej zeme potrebovali niečo sýte, čo vedeli rýchlo pripraviť. Nekvasené plátky z múky a vody tieto predstavy spĺňali. Tak vznikol maces.
Už vyše sto rokov ho vyrábajú v továrni v Zlatých Moravciach. Zakladal ju miestny Žid Maximilán Bertalan Kalmár ako Prvú československú ortodoxnú pekáreň na macesy s automatickou pecou. Písomné záznamy sú z dvadsiatych rokov minulého storočia, no podľa svedectiev pamätníkov fungovala už predtým. Kolesá sú dodnes pôvodné, elektromotor aj remene sú už novšie.
Ako samotná pochúťka prichádza na svet, čo je a čo nie je košer, sleduje v reportáži Ela Rybárová.
Čo hovorí o ľudských zlyhaniach psychológ

Niekedy sú veci otázkou náhody, niekedy šťastia. Niekedy len musíme prijať zodpovednosť, niekedy si musíme pamätať, že môžeme spraviť čokoľvek a nestane sa to, ako chceme.
Vyhýbať sa zlému nie je cesta, pretože keď potom príde, udrie poriadne, vysvetľuje v rozhovore Matúša Beňa profesor Nigel Holt, ktorý učí psychológiu na Univerzite v Aberystwyth. Tvrdí, že ak chceme v niečom uspieť, musíme aj zlyhať.
Ako vznikla legendárna vianočná pesnička

Keď budete v rádiu počuť pesničku Driving Home For Christmas a budete prepadať jej hypnotickej sile, myslite na Chrisa Reu, ktorý ju zložil. Vianoce bude mať ťažké.
Koncom minulého týždňa skolaboval priamo na pódiu, keď koncertoval v Oxforde. Svoje najbližšie vystúpenie musel odvolať.
Treba všetko nechať tak, aspoň na dva týždne - na to práve myslel, keď pesničku Driving Home For Christmas zložil. Ale pozor, vôbec ju neplánoval zverejniť. Pretože v tej chvíli si práve myslel, že jeho hudobná kariéra je načisto na konci. Čo vtedy prežíval a ako napokon vznikla legendárna nahrávka, opisuje Kristína Kúdelová.
Príbeh geniálneho športového podfuku

Jeho život mal v sebe niečo z darebáckeho šarmu jedného z najživších miest sveta. Carlos Henrique Raposo známy ako Kaiser žil v Riu de Janeiro naplno.
V čase najväčšej slávy bol všetkým - od gigola, po plánovača osláv až po prisluhovača miestnej mafie.
Miesto má však aj vo futbalovej histórii. Spolu s Alim Diom bol totiž najslávnejším futbalovým podvodníkom všetkých čias.

Beata
Balogová
