BRATISLAVA. Jej manžel ochorel na žltačku. Ona však aj tak naďalej chodila do práce. Robila učiteľku v jednej z materských škôlok v bratislavských Vajnoroch. Po tom, ako ju jej riaditeľka poslala domov, lebo vraj nevyzerá dobre, jej diagnostikovali žltačku.
Keď sa to škôlka dozvedela, nedala o tom vedieť rodičom detí. Tí sa to vďaka vlastnému pátraniu dozvedeli až po troch týždňoch.
Bratislavskí hygienici oficiálne tvrdia, že škôlka rodičov detí nemusela o chorobe a prijatých opatreniach informovať. Keď však Petrovi Truskovi, šéfovi epidemiológov regionálnej hygieny, kvôli tomu zavolala jedna matka dieťaťa, mal jej povedať, že škôlka ich o tom mala informovať.
Pre SME ale uviedol, že si na telefonát nepamätá.

Zltačka typu A je podľa hlavného hygienika Jána Mikasa infekčné ochorenie. Spôsobuje zápal pečene. Toto ochorenie sa volá aj choroba špinavých rúk.
Najviac sú ňou ohrození ľudia s chronickým ochorením pečene, dvojročné deti žijúce v prostredí s nízkym sociálnym a hygienickým štandardom, cestovatelia, narkomani a homosexuáli.
Ochorenie sa podľa odborníkov vo zvýšenej miere vyskytuje v sedemročných cykloch. Je tomu tak aj tento rok.
Žltačku podľa hygienikov k 22. novembru hlásili zo všetkých krajov. Najviac rozšírená je práve v Bratislavskom a najmenej v Žilinskom kraji. Ochorenie v tomto období kulminuje aj inde v Európe.
Život so žltačkou v utajení
Kauzu žltačky vo vajnorskej škôlke odštartovala sťažnosť rodičov detí, ktorú poslali tento týždeň starostovi miestnej časti Jánovi Mrvovi (nezávislý). Miestny úrad je zriaďovateľom materskej školy.
"Vedenie Materskej školy Koniarkova neinformovalo o výskyte hepatitídy typu A (žltačky, pozn. red.) u vyučujúcej," píše sa v sťažnosti. Podpísalo ju 36 rodičov škôlkarov.
Informácie o tom, že v škôlke sa pravdepodobne vyskytuje žltačka, sa podľa jednej z matiek začali šíriť na sociálnych sieťach minulý víkend. Kontaktovala preto riaditeľku škôlky Vlastu Sedlákovú.